Sbor z Cambridge se dnes představí v Olomouci

Sbor z Homertonské koleje.
Foto: Archiv PdF UP
pondělí 30. červenec 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

V rámci svého evropského turné vystoupí dnes večer v Olomouci The Charter Choir z Homertonské koleje Cambridgeské univerzity. Sbor zazpívá v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP od 18 hodin.

Evropské turné podniká sbor při příležitosti 250. výročí založení Homertonské koleje. Cambridgeská univerzita má totiž kromě u nás obvyklých fakult celkem 31 kolejí, samostatných institucí, v nichž se odehrává akademický i společenský život studentů a profesorů.

Do Olomouce přijíždí sbor na pozvání pedagogické fakulty. „Naše fakulta v minulosti spolupracovala s profesory z oblasti výtvarné výchovy a muzejní a galerijní pedagogiky právě z této koleje, respektive tamní pedagogické fakulty. Nově jsme nyní navázali kontakt také v oblasti hudby, konkrétně s ředitelem sboru a pedagogem Danielem Trocmé-Latterem,“ vysvětluje Petra Šobáňová, proděkanka PdF.

Sbor byl založen v roce 2009 a patří k velmi aktivním hudebním tělesům. Na repertoáru má hudbu různých období a stylů, s varhanním doprovodem i bez doprovodu. Interpretuje jak starou duchovní hudbu, například barokní skladby slavného anglického barokního skladatele Henry Purcella, tak i skladby současných autorů, mimo jiné Arvo Pärta.

Těleso pravidelně vystupuje v zahraničí, na svém kontě má několik zajímavých nahrávek. Sbor tvoří 24 studentů Homertonské  koleje, které doplňuje varhaník Christopher Baczkowski. „Sbormistr Daniel Trocmé-Latter má bohaté zkušeností s vedením chrámových sborů ve Velké Británii, absolvoval také několik světových turné a na Homertonské koleji působí také jako vysokoškolský učitel v různých studijních modulech, kde vyučuje jak hru na klávesové nástroje, tak historii hudby,“ doplňuje Petra Šobáňová.

Koncert začíná v Kapli Božího Těla dnes v 18 hodin.