Sedm desítek studentů oboru Euroculture se k intenzivnímu programu sjelo do Olomouce

Po několika letech se intenzivní týdenní program studia mezinárodního oboru Euroculture vrátil do Olomouce. Posluchači z různých zemí tak plní část svého studia v prostorách katedry historie Filozofické fakulty UP. Loni byl dějištěm tohoto týdne Krakov, příští rok se místem tohoto setkání stane Štrasburg.
Fotogalerie: Adéla Vymazalová
Pátek 30. červen 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Posluchači a posluchačky několika zahraničních univerzit, které spojuje závěr prvního ročníku navazujícího magisterského joint degree studijního programu Euroculture, prezentují své seminární práce v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého. V rámci mezinárodního, meziuniverzitního a mezioborového studia se v prostředí olomoucké univerzity shromáždili proto, aby splnili další část svých studijních povinností.

Magisterský navazující jednooborový program Euroculture byl jako joint degree studium zařazen do prestižní skupiny studijních programů Evropské unie Erasmus Mundus. Jde i o jedinečné studium s evropskou akreditací, které kombinuje teoretické znalosti s praktickými dovednostmi, přičemž jedním z jeho základů je mezinárodní prostředí vytvořené studenty z celého světa. Během čtyř semestrů každý z posluchaček a posluchačů studuje na dvou univerzitách, z nichž po absolutoriu i získává vysokoškolský diplom. První semestr studující vždy zůstává na domovské univerzitě, druhý pak studuje na partnerské vysoké škole v Evropě. Třetí semestr se studenti věnují čtyřměsíční praxi v oborově orientované instituci v ČR či v zahraničí, nebo studují na partnerské univerzitě v Evropě či v zámoří. Studium pak končí čtvrtým semestrem, a to opět v prostředí domovské univerzity studujícího nebo na partnerské univerzitě v Evropě, kde strávil druhý semestr.

„Studenti, kteří nyní prezentují své seminární práce, zároveň představují i svůj výzkum, jenž se mnohdy stává součástí jejich diplomové práce. Během intenzivního týdne, který je integrální součástí jejich studia, tak posluchači z různých zemí nejen navazují kontakty, ale i sbírají další postřehy, reakce a recenze na své práce, a to jak od svých kolegů, tak i od pedagogů,“ uvedla Tereza Lyčková, koordinátorka programu. Zdůraznila přitom, že studijní program Euroculture dnes již má pětadvacetiletou historii, v rámci katedry historie Filozofické fakulty UP funguje už osmnáct let. Většinou se do něj hlásí studenti různých humanitních oborů, jejichž přihlášky se od 1. října do 15. ledna pravidelně shromažďují na sekretariátě konsorcia v nizozemském Groningenu. Tam se i rozhodne, kdo z nich je ke studiu přijat. Studium samé pak probíhá v angličtině, je zpoplatněné, mnozí posluchači během něj však dosahují na různé druhy stipendií.

„S ukončením tohoto joint degree studia získává absolvent dva vysokoškolské diplomy. Pokud si zvolil jako jednu z vysokých škol Univerzitu Palackého, obdrží diplom u nás, druhý pak z té univerzity, kde strávil druhý semestr svého studia,“ doplnil Antonín Kalous, zástupce vedoucího katedry historie FF UP a zároveň vedoucí uvedeného studijního programu na UP. Uplatnění absolventů programu Euroculture je podle něj velmi široké, působí v různých národních agenturách, uplatňují se i v neziskových organizací či na ministerstvech.

Intenzivní týdenní program, kterým právě žijí studenti mezinárodního programu Euroculture v prostorách katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, se v rámci střídání partnerských univerzit vrátil do Olomouce po několika letech. Loni se dějištěm stal Krakov, příští rok se studenti vydají do Štrasburku.

Euroculture – magisterské navazující jednooborové studium. Jako joint degree studium bylo zařazeno do prestižní skupiny studijních programů Evropské unie Erasmus Mundus.

Partnerskou síť konsorcia tvoří Université de Strasbourg (Francie), Universita degli studi di Udine (Itálie), Georg-August Universität Göttingen (Německo), Rijksuniversiteit Groningen (Nizozemsko), Uniwersytet Jagielloński Kraków (Polsko), Universidad de Deusto Bilbao (Španělsko), Uppsala Universiteit (Švédsko). Partnerskými univerzitami konsorcia Euroculture v zámoří jsou University of Ósaka (Japonsko), University of Pune (Indie), National Autonomous University of México (Mexico). Více o oboru zde.