Seminář ruských filmů bude poprvé v Uměleckém centru

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 18. listopad 2021, 9:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Do Olomouce se stěhuje Seminář ruských filmů. Finále jeho osmadvacátého ročníku se uskuteční 26. listopadu v Uměleckém centru Univerzity Palackého, kam se celá akce pod záštitou Ruského klubu Olomouc a Univerzity Palackého od příštího roku i přesune.

Letošní ročník Semináře ruských filmů se netradičně koná ve třech městech České republiky. Úvodní část se uskutečnila v srpnu během Letní filmové školy v Uherském Hradišti, následující dvě projekce pak zájemci mohli zhlédnout v říjnu a listopadu v Praze.

Během finále, které se 26. listopadu uskuteční v Uměleckém centru Univerzity Palackého, diváci budou moci zhlédnout projekce dvou význačných ruských filmů. Od 15 hodin se promítne kultovní sovětské sci-fi Přes překážky ke hvězdám, k němuž připravili titulky studenti slavistiky FF UP. Od 19 hodin se pak zájemcům nabídne oceňovaný snímek Drazí soudruzi, který mimo jiné získal Zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách.

„Filmům budou předcházet lektorské úvody, po projekci pak nabídneme debatu s diváky. Projekce i následující diskuze je určena nejen studentům, ale i všem zájemcům o ruský film,“ uvedl René Andrejs z katedry slavistiky FF UP.

Na Seminář ruských filmů byli diváci původně zvyklí jezdit do Chebu, kde se jeho poslední ročník konal souběžně s událostmi v roce 1989. První ‚polistopadový‘ Seminář se uskutečnil v roce 1994 ve Veselí nad Moravou, kde se pak konalo i jeho dalších sedmnáct ročníků. Postupně si Seminář získal pověst organizačně i dramaticky vyvážené akce, která několikrát získala i záštitu ministerstva kultury. Od roku 2012 se akce přesunula do Hodonína a od roku 2013 na něm spolupracuje katedra slavistiky FF UP, jejíž studenti se podílejí na titulkování filmů a na lektorských úvodech. Za dobu své existence nabídl Seminář ruských filmů 270 titulů. Filmové zážitky pravidelně provází i doprovodný program, který má nejčastěji podobu výstav, přednášek i divadelních představení a koncertů. Vstupné je na oba filmy dobrovolné. Více ZDE.

Přes překážky ke hvězdám (SSSR, 1980, r. Ričard Viktorov)

Oceňovaná sci-fi o 23. století, v níž se na příběhu dívky-androida lidstvo konfrontuje s otázkami genetického inženýrství, umělé inteligence a především ekologie. V režii zkušeného Ričarda Viktorova nevznikla trýznivá dystopie, ale oslňující velkofilm, kterému vedle dobově podmíněného důrazu na humanismus nechybí ani humor.

Drazí soudruzi (Rusko, 2020, r. Andrej Končalovskij)

Naléhavý příběh oddané stalinistky, která je nucena se konfrontovat s nemilosrdným ústrojím totalitní moci, když jí při protistátní demonstraci zmizí jediné dítě. Končalovského adaptace skutečného masakru z roku 1962 je znepokojivou paralelou aktuálního společenského dění i sondou do historické a genetické potřeby Rusů podléhat ideologii.