Senát FZV se zabýval prostorovým zabezpečením fakulty

Foto: Martin Višňa
Středa 30. březen 2022, 8:00 – Text: Martin Višňa

Březnové zasedání Akademického senátu Fakulty zdravotnických věd UP se neslo především v duchu diskuze o možném řešení nedostatku výukových a kancelářských prostor, který fakultu postihne kvůli rekonstrukci budovy na třídě Svobody 8 a demolici tzv. France Josefa v areálu Fakultní nemocnice Olomouc.

Fakultu zdravotnických věd, která sídlí v Teoretických ústavech Lékařské fakulty UP a k výuce a vědecké činnosti využívá prostory v několika dalších objektech ve městě, čekají nelehké měsíce, právě co se týče prostorového zabezpečení. V areálu fakultní nemocnice by totiž brzy měla začít demolice tamní nejstarší budovy přezdívané Franc Josef, v příštím kalendářním roce by pak mělo dojít k rekonstrukci univerzitní budovy na třídě Svobody 8. Na této adrese v minulosti sídlily děkanáty FZV a LF, později tu dočasně byla umístěna některá pracoviště filozofické fakulty. V současnosti tu působí mimo jiné Ústav společenských a humanitních věd FZV.

Podle děkana Jiřího Vévody kvůli souběhu těchto dvou stavebních akcí fakulta přijde o 13 učeben a řadu pracoven pro akademiky. Jak však zároveň uvedl, děkani ostatních fakult i ředitel nemocnice jsou ochotni FZV pomoci. Navíc se nabízí několik dalších řešení situace.

„Nechal jsem si zpracovat analýzu vytíženosti učeben, které budeme mít k dispozici, a z ní vyplynulo, že po 16. hodině bývají celkem neobsazené. Tedy jednou ze strategií je, využívat tyto učebny více v odpoledních hodinách, prodloužit výuku, byť námitky proti tomu samozřejmě chápu,“ prezentoval další z možností děkan a připomněl svoji prioritu – aby fakulta do roku 2030 měla svoji vlastní budovu.

V následné diskuzi byla senátory zdůrazňována především důležitost komunikace chystaných dočasných kroků ke studentům i akademikům. Rozpravu završilo usnesení, jímž senát bere informace děkana na vědomí a žádá vedení fakulty o předložení uceleného řešení nedostatku výukových a kancelářských prostor.

Dalším tématem zasedání byla budoucnost fakultní knihovny, hostem proto byla ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková. Kromě toho senátoři schválili již dříve projednaný Strategický záměr vzdělávací a tvůrčí činnosti FZV UP na období 2021+ a plán jeho realizace pro letošní rok. Jednomyslně také zvolili Lenku Šturekovou z Ústavu ošetřovatelství členkou Legislativní komise AS FZV UP.

K příštímu jednání se senátoři FZV sejdou 20. května.