Senát přírodovědecké fakulty se skoro ze dvou třetin obmění

Do volební urny vhodilo lístky 835 voličů.
Foto: Martina Šaradínová
Pátek 7. duben 2017, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

O novém složení Akademického senátu Přírodovědecké fakulty UP rozhodli ve středu a ve čtvrtek voliči na přírodovědecké fakultě. Zatímco v části složené z akademických pracovníků osm ze 14 senátorů bude ve své pozici pokračovat, studentská komora se obmění zcela. Své hlasy odevzdalo 284 akademických pracovníků a 551 studentů, což je 21 procent všech oprávněných voličů.

„Volby do akademického senátu se konaly ve středu v hlavní budově na Envelopě a ve čtvrtek v areálu v Holici. Průběh byl poklidný, neznamenali jsme žádné problémy,“ zhodnotila volby předsedkyně volební komise Lenka Luhová.

Z 445 voličů z řad akademických voličů odevzdalo svůj hlas 284 osob. Jeden hlas byl neplatný. Z 3525 studentů jich přišlo k volbám 551. V předchozích volbách do fakultního akademického senátu volilo 315 akademiků a 911 studentů.

Již třetí volební období bude pozici senátora zastávat například Marek Šebela z Oddělení biochemie proteinů a proteomiky Centra regionu Haná. Od akademiků získal nejvyšší počet hlasů – 163.

„Děkuji všem, kteří se voleb zúčastnili a prokázali, že jim záleží na diskuzi v rozhodování o důležitých věcech, kterou má senát garantovat jako jednu ze svých rolí. Osobně je pro mě potěšující, jakou podporu mám od kolegů z řad akademických pracovníků na fakultě. Mám z toho radost, velmi si toho cením a chápu to jako závazek, který bude určující pro moje postoje a moji senátorskou činnost. Chci nejen svým voličům vzkázat, že práci senátora budu vykonávat, jak nejlépe umím,“ řekl Šebela, který by uvítal větší zájem akademické obce o jednání akademického senátu, která jsou veřejná.

K největším senátním matadorům patří stávající předseda Marek Jukl. „Dlouhodobá podpora akademiků mě samozřejmě těší. Na druhé straně se musíte zamýšlet nad tím, co od vás voliči očekávají, je to svým způsobem výzva. Pro všechny by měla být společná snaha o úspěšný rozvoj fakulty. Senátoři by neměli prosazovat své vlastní zájmy, ale myslet na celou fakultu,“ domnívá se Jukl. Pokud získá důvěru, rád by pokračoval i v pozici předsedy akademického senátu.

Nováčkem v senátu bude naopak student oboru Aplikovaná informatika Jakub Žák. Mezi studentskými kandidáty získal největší podporu, hlasovalo pro něj 192 voličů. „Těší mě to a moc si vážím toho, že studenti chtějí, abych je zastupoval. Doufám, že se mi podaří některé věci změnit. Byl bych rád, kdyby se vyřešily některé dlouhodobé problémy, jako například wifi na fakultě nebo parkování pro studenty,“ uvedl Žák.

Zápis o výsledcích voleb včetně všech jmen zvolených senátorů najdete zde. Akademický senát ve stávajícím složení se naposledy sejde 25. dubna, funkční období mu končí 6. května. Novým senátorům potrvá volební období do května 2020, poprvé se senátoři sejdou 17. května.

Fakultní senát má 21 členů, z toho sedm studentů. Současně s volbami do fakultního senátu přírodovědci hlasovali i o svých zástupcích v Akademickém senátu Univerzity Palackého. Jeho nové složení bude zveřejněno zřejmě v pondělí.