Senátoři FZV probírali volby i psychologickou poradnu

Ilustrační foto: Martin Višňa
Pátek 13. březen 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Metodika dělení finančních prostředků, psychologická poradna pro studenty, nová společná budova s lékařskou fakultou nebo volby do univerzitního senátu. To jsou témata, která měli na programu svého březnového jednání senátoři fakulty zdravotnických věd.

Nezbytný krok před přijetím letošního rozpočtu fakultu, tedy metodiku dělení finančních prostředků na jednotlivá pracoviště, senátoři jednomyslně schválili. Podle tajemnice Lenky Doleželové došlo oproti dřívějšku k zásadní změně zejména v podpoře projektové činnosti. „Mění se strategie fakulty v odměňování těch zaměstnanců, kteří budou podávat projekty a budou aktivně činní v oblasti vědy a výzkumu. Věřím, že tato změna bude mít u našich akademiků pozitivní ohlas,“ uvedla tajemnice.

Společně s děkanem Martinem Procházkou senátory také seznámili s informacemi ohledně přípravy nové budovy, v níž FZV a lékařská fakulta získají prostory pro výuku na simulátorech, také velký sál s kapacitou 400 lidí a menzu. „Pokud vše půjde dobře, za čtyři roky by budova mohla být hotová,“ poznamenal Martin Procházka.

Akademický senát se zabýval i doplněním záměru navazujícího magisterského programu Specializace v ošetřovatelství. Schválil jej, stejně jako předloženou novelu Volebního řádu AS FZV UP. Důležité informace týkající se blížících se voleb do Akademického senátu UP zmínil předseda dílčí volební komise Miroslav Kopecký. Na FZV se bude volit ve dnech 26. a 27. března, o hlasy voličů se uchází šest akademiků a devět studentů. Senátorka Jana Kozlovská zase shrnula aktuální dění ve Studentském spolku FZV. Jeho předseda by se měl stát zástupcem studentů pro jednání s vedením fakulty.

Senátoři přijali také usnesení, ve kterém žádají vedení o finanční zajištění psychologické poradny pro studenty. „Proběhla diskuze, jestli je tento institut potřeba. Podle studentů i akademiků je to činnost chvályhodná, má smysl a myslím, že by si zasloužila systémovou podporu,“ komentoval předseda senátu Lukáš Merz. Pracovnice psychologické poradny FZV řeší zejména akutní stres studentů prvního ročníku, kteří často mívají chuť skončit se studiem. Vážnější případy jsou odesílány s doporučením na odborné pracoviště.