Senátoři vyberou děkana práv ze dvou kandidátů

Senátoři budou volit mezi Zdenkou Papouškovou a Václavem Stehlíkem. Foto: Archiv PF UP
Středa 2. říjen 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Dva kandidáti vzešli z návrhů na funkci děkana právnické fakulty, které podala do konce září její akademická obec. Senátoři budou volit mezi Zdenkou Papouškovou, současnou děkankou, a Václavem Stehlíkem, vedoucím katedry mezinárodního a evropského práva. Volby se uskuteční 14. října.

Samotnému hlasování bude předcházet zveřejnění programů a prezentace kandidátů. Programy mají oba navržení odevzdat 4. října do 12:00 hodin. Zveřejněny budou na fakultním webu a na vyhrazených nástěnkách na fakultě. Na shromáždění akademické obce, které předseda Akademického senátu PF UP svolal na 7. října na 15 hodin do auly fakulty, pak představí kandidáti své programové vize pro funkční období 2020–2024. „Dle dohody s oběma kandidáty bude mít nejprve každý z nich dvacet minut na vlastní prezentaci a poté budou následovat dotazy ze strany členů akademické obce,“ dovysvětlil Michal Bartoň, předseda senátu. Děkanka PF UP na dobu shromáždění akademické obce vyhlásila děkanské volno.

Kandidáta na děkana bude patnáct senátorů, devět akademických pracovníků a šest studentů, volit na svém zasedání o týden později. Minulý týden požádal Václav Stehlík z důvodů své kandidatury o pozastavení senátorského mandátu, nahradí jej Ondřej Svaček. Hlasování senátorů je tajné, může být až tříkolové, a ke zvolení je třeba získat nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu (tedy 8 z 15). Volbu senátorů pak ještě potvrzuje rektor univerzity. V případě, že senátoři nevyberou žádného z uchazečů ani ve třetím kole, vyhlásí se nové volby.

Děkance Zdence Papouškové skončí první čtyřleté funkční období na konci ledna příštího roku. Od znovuobnovení právnické fakulty v roce 1991 je v pořadí pátou děkankou. Před ní stáli v čele fakulty Miroslav Liberda, Jiří Blažek, Michal Malacka a Milana Hrušáková.

4. října – kandidáti zveřejnění programy
7. října | 15:00–18:00 | aula – shromáždění akademické obce PF UP, děkanské volno
14. října | čas a místo budou upřesněny – zasedání AS PF UP, volba děkana