Šijte s námi! Sbírka roušek na přírodovědecké fakultě pokračuje

Fotogalerie: archiv PřF
středa 8. duben 2020, 13:36 – Text: Šárka Chovancová

Tisíce lidí šijí pro své rodiny, nemocnice, dětské domovy, seniory či jiné potřebné látkové roušky, které pomáhají chránit před nákazou novým typem koronaviru. Na nedostatek ochranných pomůcek v České republice zareagovala i přírodovědecká fakulta, do jejíž sbírky roušek se zapojily zejména šikovné kolegyně a studentky. První várku už obdržela Vojenská nemocnice Olomouc, Azylový dům v Řepčíně nebo Azylový dům pro matky s dětmi, který spadá pod Fond ohrožených dětí.

„Nejprve jsem začala z domácích zásob a starých prostěradel šít pro rodinu, pak jsem se zapojila do výzvy přírodovědecké fakulty a šiju také pro seniory v našem okolí. Zpočátku jsem se potýkala s nedostatkem šňůrek, protože gumičky jsou kvůli vyvařování roušek nevhodné. Nakonec jsem po několika vystátých frontách v galanteriích objevila ideální materiál, a sice textilní přízi. Také se mi podařilo zjednodušit systém šití roušek, jsou teď pouze na jedno zavazování,“ popsala šití roušek Ivana Fellnerová z katedry zoologie, která neodolala a postupně nakoupila látky nejrůznějších barev a motivů.

„Kamarádka Marie Chodorová z katedry algebry a geometrie, se kterou jsme si vyměňovaly zkušenosti a řešily komplikace při šití prvních prototypů, mě nalákala jako ‚had Adama v ráji‘ na obrovský výběr pláten v jednom zastrčeném obchůdku. Nakoupila jsem asi třicet druhů látek i s dětskými motivy a ušila jsem další roušky pro rodinu i známé a zhotovila několik rodinných setů. Také jsem trochu modifikovala velikonoční dekoraci a udělala doma rouškovník,“ dodala s úsměvem zooložka.

Ve sbírce organizované přírodovědeckou fakultou se už sešly stovky roušek. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří v této době pomáhají a neváhají obětovat svůj čas a často i finanční prostředky. Máme skvělé zaměstnance i studenty v řadách dobrovolníků, kteří se pohotově dokázali přizpůsobit nové nestandardní situaci a velmi aktivně realizují různé formy pomoci. Šití roušek je jedna z nich“, uvedla Dagmar Petrželová, vedoucí oddělení vnějších a vnitřních vztahů.

Sbírka roušek pokračuje až do odvolání. Nosit je můžete na vrátnici přírodovědecké fakulty na 17. listopadu 12 nebo na vrátnici areálu v Holici. Studenti, kteří mají v současné době zakázán vstup na přírodovědeckou fakultu, mohou roušky přinést po telefonické domluvě před budovu fakulty. Pevnost poznání pro švadlenky vyrobila na svých 3D tiskárnách překladače šikmých proužků. Ulehčí přípravu šňůrek kolem roušky a nahradí tak tkaloun, který může být v těchto dnech nedostatkovým zbožím. Překladače jsou k dispozici zdarma na vrátnici přírodovědecké fakulty (Envelopa, 17. listopadu 12).

Zpět