Šimon Pánek na fischerovské přednášce mluvil o nejistém světě

Šimon Pánek při vystoupení v aule na právnické fakultě. Na půdě UP ho přivítala prorektorka Lucie Plíhalová.
Foto: Vojtěch Duda
Pátek 3. listopad 2023, 14:30 – Text: Ivana Pustějovská

O našich proměňujících se jistotách v nejistém světě mluvil ve čtvrteční podvečer v aule Právnické fakulty UP spoluzakladatel a výkonný ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Právě on byl totiž letos požádán, aby na akademické půdě pronesl výroční fischerovskou přednášku, kterou organizuje UP jednou ročně k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity Josefa Ludvíka Fischera.

Šimon Pánek se ve svém vystoupení nazvaném Hodnoty demokracie, svobody a lidských práv v ohrožení: Krize současného světa zamýšlel nad příčinami nejistot, které v současnosti pociťují lidé v západním světě. Mluvil i o faktorech, které přinesla globalizace. Vedle pozitivních efektů vidí Pánek i negativní vlivy, které s sebou propojení světa přineslo. „V jisté chvíli se globalizace stala i globalizací věcí, které nejsou dobré: globalizací způsobu útisku, globalizací způsobu odposlechů, rozeznávání obličejů, hromadění údajů, manipulování lidmi, využívání sociálních platforem a internetové komunikace k ovládání společnosti…“

Mluvil také o tom, jak se v posledních dekádách proměňuje ve světě pojem a vnímání demokracie. „Nacházíme se v období, které je v posledních patnácti dvaceti letech charakteristické nárůstem určité ostražitosti až antipatie vůči slovu demokracie v tom vnějším světě,“ uvedl Pánek. Jak dodal, není to proto, že by obyčejní lidé v Afghánistánu, zemích střední Asie či v Rusku nechtěli rozhodovat o věcech veřejných – kdo bude starostou jejich vesnice, jestli se zavede vodovod atd. „Na to vám odpoví: Ano, o tom bychom chtěli rozhodovat. Když se jich zeptáte, zda by chtěli i demokracii, většinou odpoví: Ne. Slovo demokracie je pro ně totiž spojeno s působením zejména Spojených států a v menší míře i Evropy za posledních dvacet let ve světě. A to působení nebylo a není ve spoustě míst vnímáno pozitivně. Bohužel,“ řekl mimo jiné Šimon Pánek.

Podle něj jsme v důležitém historickém mezníku, kdy musíme nejen obhajovat kulturu, hodnoty i ideje, na nichž naše společnost stojí, ale i za ně bojovat. „Teď se rozhoduje o tom, jak budeme my jako západní společnost vlivní a jak velkou roli budeme mít, a je na nás, jak bude svět vypadat,“ uvedl Šimon Pánek.