Šimon Pánek: Přál bych si, aby univerzity byly více vidět a slyšet

Šimon Pánek, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni hovořil v aule pedagogické fakulty.
Foto: Milada Hronová
Čtvrtek 30. listopad 2017, 17:23 – Text: Milada Hronová

„Vysoké školy by měly být protiváhou měnící se politiky rychlých nápadů, zájmů a trendů,“ to je jeden z řady vzkazů Šimona Pánka. Ředitel humanitární organizace Člověk v tísni je hlavním mluvčím dvoudenní konference Společenská odpovědnost vysokých škol, kterou dnes a zítra hostí Univerzita Palackého.

Setkání při příležitosti oslav 30. výročí programu Erasmus uspořádalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR společně s Domem zahraniční spolupráce a Univerzitou Palackého. V prostorách pedagogické fakulty ji dnes zahájil Jaroslav Miller, rektor UP, který mimo jiné zdůraznil význam této akce. „Kromě toho, že jsou vysoké školy školskými zařízeními a výzkumnými institucemi, jsou zároveň také institucemi, které by měly působit ve veřejném prostoru. Vnímám jejich společenskou odpovědnost jako klíčové téma,“ řekl rektor UP.

K řečníkům prvního dne patřily vedle Šimona Pánka také Dana Petrová, ředitelka Domu zahraniční spolupráce a Karolína Gondková, ředitelka odboru vysokých škol MŠMT.  Dana Petrová vyzdvihla význam programu Erasmus při získávání zahraničních zkušeností studentů i akademiků. Šimon Pánek se pak ve svém vystoupení věnoval novodobé historii ČR. Vysvětloval, jak vývoj české společnosti ovlivňuje postoj k tématům, jakými jsou aktivní občanská společnost, angažovanost, péče o demokracii či dobrovolnictví.

„I pětadvacet let po pádu komunismu u nás stále akademická obec bojuje o svou pozici. Není to jen její chyba, velmi dlouho jsme žili v prostředí, ve kterém byly vzdělání, vzdělanost i nezávislé myšlení považovány za něco nežádoucího. A s tímto dědictvím jsme se stále ještě nevyrovnali,“ uvedl Šimon Pánek.

Role univerzit je podle něj velmi důležitá. Zdůraznil, že by vysoké školy měly ještě více vstupovat do veřejného prostoru. „Univerzity by měly být v protiváze k měnící se politice. Měly by být více vidět a slyšet i v jiných věcech, než jsou jejich obory a fakulty,“ řekl Šimon Pánek. Jak dodal, školy by se aktivně měly zajímat o budoucnost České republiky či reflektovat vztah české společnosti k cizincům.  Příklad by si mohly vzít z aktivního působení některých zahraničních univerzit.

Součástí dvoudenní konference je i diskuze se studenty. Uskuteční se na pedagogické fakultě zítra od 9:30.