Síň slávy mediátorů má první členy, je v ní i Lenka Holá z právnické fakulty

Lenka Holá převzala ocenění na akci Mediátor roku. Foto: MR
Středa 24. duben 2019, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Mediátoři, odborníci na mimosoudní metodu řešení konfliktů, mají od letošního roku svou Síň slávy. A v ní hned tři osobnosti, které se mimořádným způsobem zasloužily o rozvoj mediace v Česku. Jednou z nich je Lenka Holá z katedry politologie a společenských věd Právnické fakulty UP.

Založení Síně slávy bylo součástí historicky prvního diskusního a společenského setkání Mediátor roku, které v Praze pořádalo Centrum pro řešení sporů. Zatímco doposud byla podobná odborná setkání zaměřena zejména na podporu mediace, tentokrát se zájem stočil na samotné mediátory. Setkání totiž odstartovalo soutěž Mediátor roku 2020. „Letošní rok považujeme za jakýsi nultý ročník, v němž chceme blíže vysvětlit koncepci samotné soutěže. Představili jsme vyhlášené kategorie a otevřeli Síň slávy. Domníváme se, že i toto každoroční klání mediátorů může pozitivně přispět k propagaci jejich činnosti a může vést k dalšímu rozšiřování kladného vnímání mediace v celé společnosti,“ řekl za organizátory Tomáš Horáček.

Do Síně slávy byly uvedeny tři dámy české mediace. Vedle Lenky Holé jsou jejími prvními členkami Tatjana Šišková, dlouholetá předsedkyně Asociace mediátorů ČR, a Martina Doležalová, předsedkyně sekce mimosoudního řešení sporů České advokátní komory. „Laureátky vybrala nezávislá odborná komise po široké diskuzi jako osobnosti, které se mimořádným způsobem zasloužily o prosazení a rozvoj mediace u nás,“ zdůvodnil Tomáš Horáček.

Pro Lenku Holou, která se s mediací poprvé setkala již koncem 90. let, je členství v Síni slávy potvrzením, že její práce měla a má smysl. „Věřím, že jsme na dobré cestě. A současně doufám, že ve společenství budou stále více uplatňovány tyto smírné, kooperativní postupy. Že i Česká republika bude následovat moderní trendy v oblasti řešení sporů,“ podotkla Lenka Holá, která se mediaci věnuje nejen jako akademický pracovník, ale také jako praktikující mediátorka.

Získané ocenění nevnímá pouze jako osobní uznání. „Je to ocenění všech, které jsem během svého dvacetiletého profesního zájmu o mediaci potkala. Mám na mysli kolegy, kteří mi umožňovali tuto metodu vědecky rozvíjet, klienty, kteří mi dávali mediační zkušenosti a dovednosti. A dík patří i mé rodině, která na mou profesní lásku nikdy nežárlila,“ řekla Lenka Holá. Současně vyzdvihla své dvě kolegyně ze Síně slávy. „Jsem poctěna, že jsem se ocitla v jejich společnosti.“

Diskusního a společenského setkání Mediátor roku se účastnili i další dva akademici z olomoucké právnické fakulty. Profesorka Milana Hrušáková, která je úzce spojena s počátky mediace na fakultě, a Michal Malacka, který se jako moderátor zapojil do odborné části programu. V té účastníci rozebírali aktuální otázky uplatňování mediace v České republice a řešili legislativní záměry spojené zejména s přípravou nového civilního řádu soudního.

A v jakých kategoriích se budou za rok na jaře vyhlašovat ti nejlepší mediátoři? Ocenění získá – Rodinný mediátor, Mediátor v obchodních věcech, Mediátor pro bono a Právnická osoba podporující mediaci. Dvě kategorie vyhlásili organizátoři ve spolupráci s Českou advokátní komorou, a to Mediátor – advokát a Advokátní kancelář podporující mediaci, a jednu spolu s Probační a mediační službou – Mediátor mezi obětí a pachatelem. Vybírat se bude také Talent roku a Síň slávy se rozroste o nové členy.

Lenka Holá

* Je vysokoškolská učitelka, mediátorka, lektorka a supervizorka, autorka odborných knih, organizátorka profesních setkávání a vědeckých konferencí, výzkumná pracovnice.

* S mediací se poprvé setkala koncem 90. let, a jak sama říká, bylo to setkání „na celý život“. Obrazně řečeno, od té doby sedí na trojnožce, která se skládá z teorie a výzkumu mediace, vzdělávání v mediaci a praxe mediace. Současně se snaží o podporu a rozvoj systému mediace a profese mediátora u nás.

* Je zakládající členkou Asociace mediátorů ČR, zapsanou mediátorkou, zkušební komisařkou zkoušek mediátora a zkoušek z rodinné mediace, členkou Pracovní skupiny k mediaci Ministerstva spravedlnosti ČR.