Slavnostní zahájení výstav o univerzitě

Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 5. říjen 2023, 11:10 – Text: Ivana Pustějovská

Neodmyslitelná součást města, regionu, světa. To je univerzita. Tak jednoduše lze charakterizovat slova, která zazněla včera v chrámu Panny Marie Sněžné na vernisáži výstav Symboly moudrosti a Chrám moudrosti, jezuitská univerzita v Olomouci 1573–1773.

Zahájení dvou výstavních projektů (psali jsme podrobně zde), které připravilo k letošnímu výročí olomoucké univerzity Vlastivědné muzeum v Olomouci, se odehrálo ve slavnostním duchu za účasti představitelů univerzity, kraje, města i církve.

Univerzita se i těmito výstavami hrdě hlásí ke svým kořenům, což zdůraznil v úvodní řeči i rektor UP Martin Procházka. „Mám radost, že se můžeme mentálně přenést o 450 let zpátky, kdy nedaleko odsud několik členů Tovaryšstva Ježíšova získalo od císaře Maxmiliána II. práva vzdělávat studenty v oborech teologických disciplín a svobodných umění. V průběhu letošních oslav tohoto výročí jsem už několikrát slyšel takový příměr: nebýt těchto zhruba deseti jezuitů, členů tehdejší koleje, neměli bychom dnes univerzitu, na které studuje 23 tisíc studujících a pracuje 4 tisíce zaměstnanců. Aktuální výstavou vzdáváme hold nejen zakladatelům vysokého učení v Olomouci, ale i dvě stě letům jejich vytrvalé práce. K jezuitským základům naší univerzity se hrdě hlásíme a jsem rád, že výstava jejich práci a úsilí připomíná,“ uvedl Martin Procházka.

Obě výstavy jsou ve VMO k vidění do 11. února 2024.