Soňa Krajčovičová z PřF UP odjela díky Nadaci Experientia do Cambridge, její výzkum může pomoci v přípravě nové generace cílených léčiv

Pátek 9. červenec 2021, 8:31 – Text: OK

Olomouc (9. července ) Soňa Krajčovičová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je jedním ze dvou letošních držitelů grantu Nadace Experientia manželů Dvořákových. Nadace podporuje mladé vědce a vědkyně z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie na českých i zahraničních stážích. Nadaná vědkyně odcestovala v těchto dnech na roční stáž na University of Cambridge, kde se chce věnovat metodologii, s jejíž pomocí bude možné připravit multifunkční sloučeniny pro vývoj nové generace cílených léčiv.

Získání grantu pro mě znamená opravdu hodně, jak lidsky tak pracovně. Je to skvělá příležitost, kterou málokdo dostane. O to více si jí cením. Manželé Dvořákovi jsou skvělí lidé, obdivuji je už mnoho let za to, co dělají pro českou vědu. Zároveň však působí velice skromně a lidsky, což je v současné době skoro až nevídaný úkaz. Stipendium Nadace Experientia je velmi prestižní záležitost a v našem oboru často jediná možnost, jak se může mladý vědec podívat po dokončení doktorského studia do zahraničí a nabrat potřebné vědecké zkušenosti. Jsem proto moc ráda, že se letos můžu zařadit mezi oceněné stipendisty i já,“ uvedla Soňa Krajčovičová.

Projekt Soni Krajčovičové je založen na přípravě prostorově uzamčených peptidických sloučenin, které budou pomocí metody „sponkování“ peptidu vnášet do molekuly několik užitečných látek, například malých organických molekul. To umožní přípravu multifunkčních, biologicky zajímavých sloučenin. „V projektu jsem přišla s několika nápady, jak tyto látky připravit. Na pohled to vypadá jednoduše, ale jedná se opravdu o hodně komplexní organické sloučeniny, což se sebou většinou přináší syntetické komplikace. Je to však pro mě kreativní výzva a ty já mám moc ráda,“ popsala oceněná vědkyně v oboru organické chemie.

Soňa Krajčovičová získala od Nadace Experientia stipendium v hodnotě 945 000 korun, díky kterému absolvuje roční zahraniční stáž na University of Cambridge ve Velké Británii. Již od července letošního roku působí ve skupině profesora Davida Springa. „Začátky jsou všude těžké, ale věřím, že se co nejrychleji začlením do skupiny. Cítím respekt k této prestižní univerzitě a určitě tuto příležitost neberu jako samozřejmost. Budu se snažit šířit nejen dobré jméno Nadace Experientia, ale i katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého,“ doplnila Soňa Krajčovičová.

Druhý grant získal absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Athanasios Markos z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Oba stipendisté tak rozšíří řadu 17 excelentních mladých vědců a vědkyň do 35 let, které Nadace Experientia podpoří. Celková částka vyčleněná na podporu mladých vědkyň a vědců činí téměř 30 milionů korun.

Kontaktní osoba:
Soňa Krajčovičová | vědecký pracovník