Soutěž otestovala právnické dovednosti studentů

Novinkou letošního ročníku bylo využití kamery, která soutěžící natáčela.
Foto: Eva Hrudníková
Úterý 21. listopad 2017, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Otestovat si své právnické dovednosti v praxi, zlepšit se v jednání s klientem a poslechnout si rady poroty. To byla nejčastější motivace studentů, kteří se přihlásili do soutěže Client interviewing. Její třetí ročník pořádal studentský spolek ELSA Olomouc společně s Centrem pro klinické právní vzdělávání Právnické fakulty Univerzity Palackého.

Do soutěže se tentokrát přihlásilo dvanáct studentů, kteří mají zapsaný povinný předmět Kurz právnických dovedností. Soutěžili ve dvojicích. Na to, aby ukázali, jak umějí komunikovat s klientem, měli dvacet minut. V simulované advokátní kanceláři rozebírali sousedský spor. „Na všechny dvojice čekal stejný případ, který předem neznaly, a stejně naladěná a zvídavá klientka. Pozorovali jsme komunikační dovednosti, týmovou spolupráci, ale i schopnost soutěžících dobrat se podstaty věci, s jakou se klient na právníky obrátil. Hodnotících kritérií bylo celkem osm,“ vysvětlila Veronika Tomoszková, vedoucí Centra pro klinické právní vzdělávání, která usedla v porotě společně s Danielem Pospíšilem. Novinkou letošního ročníku bylo využití kamery, která soutěžící natáčela. „Studenti si zpětně mohou rozhovor přehrát a zjistit, co se jim povedlo, nebo naopak, jaké chyby udělali,“ vysvětlila Veronika Tomoszková.

Client interviewing si nenechali ujít Antonín Veselý a Karel Gerhardt, studenti 3. ročníku oboru Právo. „Už v seminářích zkoušíme a natáčíme podobné situace. Soutěž jsme brali jako bonus a příležitost, jít do toho znovu a zlepšit se. Navíc tentokrát ve dvojici s kolegou - kamarádem. Zároveň účast bereme jako trénink na další právnické soutěže, do kterých  jsme se přihlásili,“ řekl Karel Gerhardt.

Kromě drobných cen získali všichni soutěžící i lepší bodové skóre z vyučovaného semináře.

Výsledky 3. ročníku soutěže Client interviewing:
1. místo: Lucie Koutníková a Kateřina Polášová
2. místo: Klára Baumgartnerová a Denisa Štětinová
3. místo (vyhlášena byla dvě 3. místa): Lucie Černá a Věra Urbanovská / Antonín Veselý a Karel Gerhardt