Soutěž v simulovaném soudním jednání přilákala rekordní počet středoškoláků

Do finále, které hostila olomoucká právnická fakulta, se probojovalo 12 týmů.
Foto: Eva Hrudníková
Neděle 29. duben 2018, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Rekordní počet – 99 středoškoláků z různých koutů České republiky se letos zapojilo do soutěže v simulovaném soudním jednání. Mezinárodní středoškolský Moot Court tradičně pořádají studenti Právnické fakulty UP. Právě skončený ročník ovládla gymnazistka Tereza Veselá vedená posluchačkou pražské právnické fakulty Terezií Vondráškovou.

„Letos jsme zaznamenali rekordní účast soutěžících, byť se nám nepodařilo pokořit magickou hranici sto účastníků. Tento cíl si ponecháváme do příštích ročníků. Za vysokou účast vděčíme zejména kontaktním promo akcím, kdy jsme navštěvovali školy i mimo Olomouc a soutěž studentům osobně představovali,“ řekl za organizátory Pavel Glos, student 5. ročník oboru Právo. Pod hlavičkou PF UP soutěžilo 19 týmů.

Do finále, které hostila olomoucká právnická fakulta, se probojovalo 12 týmů. Ty vzešly z fakultních kol v Praze, Brně a Olomouci. Středoškoláci měli díky soutěži jedinečnou možnost vyzkoušet si, co obnáší právnická profese. Před improvizovaným Evropským soudem pro lidská práva řešili případ o uznání rodičovství homosexuálního páru. Nejprve však všechny týmy odevzdávaly písemná podání.

Výkony soutěžících ve finále hodnotili Kateřina Šimáčková, soudkyně Ústavního soudu, Milana Hrušáková, bývalá děkanka PF UP a odbornice na rodinné právo, Maxim Tomoszek z katedry ústavního práva PF UP a Lenka Westphalová z katedry soukromého práva a civilního procesu PF UP. „Letošní ročník potvrdil tradiční velmi vysokou úroveň výkonů soutěžících i celkového průběhu a organizace soutěže. Oproti minulému ročníku se dokonce ještě mírně zvýšila, což se loni snad ani nezdálo být možné. Někteří účastníci se svým výkonem vyrovnali špičkovým studentům vyšších ročníků právnických fakult, což svědčí o množství času, který soutěži věnovali, kvalitě jejich přípravy, ale rovněž ukazuje význam koučování ze strany studentů právnických fakult. Bylo tak velmi těžké určit, kdo má postoupit do semifinále i finále, i kdo má být celkovým vítězem. Rozdíly mezi nejlepšími týmy byly minimální,“ zhodnotil jeden z porotců Maxim Tomoszek.

Z „domácích“ týmů se nejvíce dařilo Eleně Sekaninové, z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově, kterou koučovala studentka PF UP Michaela Olivová. Porota jí přiřkla celkové třetí místo. „Do soutěže jsem se přihlásila po návštěvě studentek práv u nás na gymnázium. Ve škole chodím do právního semináře, debatování mě zajímá. Chtěla jsem se zdokonalit,“ vysvětlila Elena Sekaninová. Soutěž naprosto splnila její očekávání. „Spoustu jsem se toho naučila, umím pracovat s judikáty, poznala jsem skvělé lidi a získané zkušenosti určitě zužitkuji. Jednou bych chtěla studovat mezinárodní vztahy a ani přihlášku na práva nevylučuji,“ dodala gymnazistka.

Studenti PF UP už nyní plánují příští ročník soutěže. „Chceme prohloubit spolupráci s právnickými fakultami na Slovensku a dále rozvíjet stávající spolupráci s kolegy z pražské a brněnské právnické fakulty,“ dodal další z organizátorů Jan Kohl, posluchač 5. ročníku oboru Právo.

Soutěž středoškolský Moot Court vznikla na PF UP v roce 2013 a to z iniciativy studentů předmětu Právo pro každý den. Soutěž má i vlastní webové stránky, kde mimo jiné najdete kompletní výsledky letošního ročníku.