Spolupráce s policií i pravidelná školení. Pracovní skupina MŠMT řeší bezpečnost na školách

Grafika: MŠMT
Čtvrtek 11. leden 2024, 8:15 – Text: (red)

Na ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy se včera uskutečnilo první jednání pracovní skupiny zabývající se tématem bezpečnosti na školách. Zástupci MŠMT, ministerstva vnitra, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a vysokých škol jednali o nastavení spolupráce vysokých škol s policií ČR.

Všechny vysoké školy jak veřejné, tak i soukromé mají navázat kontakt s krajskými pracovišti Policie ČR a diskutovat možnosti zvýšení bezpečnosti na dané univerzitě. Pracovní skupina projednávala i téma školení zaměstnanců univerzit. „Ve spolupráci s ministerstvem vnitra dojde k proškolení zaměstnanců univerzit a fakult tak, aby byli schopni proškolit své kolegy a studenty na fakultách. Důležité je, aby bezpečnostní školení byla periodická. Vysoké školy mají za úkol ve spolupráci s ministerstvem vnitra a také Policií ČR kriticky zhodnotit své stávající bezpečnostní předpisy, případně je doplnit a rozšířit tak, aby byly platné a odpovídaly aktuálním potřebám a situacím," uvedla Tereza Fojtová, mluvčí MŠMT.

Jedním z bodů jednání byla i psychologická pomoc, která se především směřuje na studenty a zaměstnance Univerzity Karlovy, ale také na ostatní vysoké školy. Nadále se podle mluvčí MŠMT počítá s tím, že na realizaci opatření budou vyčleněny prostředky z Centralizovaných rozvojových programů (CRP) a z výzvy Operační program Jan Ámos Komenský (OP JAK). Dalším úkolem pro vysoké školy je, aby provedly analýzu a informovaly, zda jsou nutné nějaké legislativní změny v rámci bezpečnosti na školách. Pracovní skupina se znovu sejde poté, co budou zpracovány úkoly ze včerejšího jednání.