Sportovci s mentálním postižením poměřili síly v Olomouci

Regionální hry speciálních olympiád a 3. národní turnaj v bocce. Fotogalerie: Martin Višňa
sobota 10. červen 2017, 8:00 – Text: Martin Višňa

Kéž vyhraji. A když se mi to nepodaří, ať jsem statečný ve svém úsilí. Po roce opět na olomouckém atletickém stadionu zazněl speciálně olympijský slib, a sice na Regionálních hrách speciálních olympiád a 3. národním turnaji v bocce, které pro sportovce s mentálním postižením připravili pod vedením Julie Wittmannové studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury.

„Ve dvou sportovních dnech zde změřilo síly na sto padesát sportovců z dvaceti sportovních klubů z celé země. Kromě turnaje v bocce, obdobě známějšího pétanque, byly na programu také přizpůsobené sporty a soustředění gymnastek, které cvičily hromadné sestavy. Her se zúčastnilo i na šedesát dětí ze ZŠ a MŠ Svatoplukova, které si některé disciplíny vyzkoušely a během pÁPÁ hrátek se formou pohádky a pohybového programu seznámily s problematikou zdravotního postižení,“ vyjmenovala Wittmannová.

Jako hlavní organizátorka je s průběhem her spokojená, nerozhodily ji ani dešťové přeháňky, které zkropily medailový závěr sportovní události. „Po dvou dnech na sluníčku jsem zařídila sprchu, ať se trochu osvěžíme,“ smála se, když se během předávání medailí podruhé rozpršelo.

Kapky deště nepokazily ani radost z odvedených výkonů a dosažených umístění – a že někteří závodníci radostí doslova vybouchli. Například Pavel Michalík z SK Hříbata Praha, který v bocce ve své skupině vybojoval první místo. Jak prozradil, má už pěknou sbírku medailí z různých soutěží v jiných disciplínách, ale individuální zlato z olomouckého turnaje v bocce si moc přál.

Sportovní klání zpestřily exhibice biketrialisty Lukáše Janka, jehož výstup komentoval mistr Evropy v této disciplíně a student fakulty tělesné kultury, toho času zraněný Tadeáš Kříž, a českého mistra ve freestyle fotbalu Petra Zapletala. Sportovcům při zahájení také zatančili a zazpívali třeťáci ze ZŠ Svatopluka a jako už tradičně úvod her doplnil seskok parašutistů Hanáckého paraklubu Olomouc.