Sportovní klub UP se chystá na velkolepou oslavu narozenin

Repro: Žurnál UP
úterý 3. březen 2020, 11:30 – Text: Milada Hronová

Oslavu svých sedmdesátých narozenin připravuje Sportovní klub Univerzity Palackého. Uskuteční se 7. března v Regionálním centru Olomouc. Během bohatého programu moderovaného olympijským vítězem Alešem Valentou budou oceněni i nejúspěšnější sportovci klubu a osobnosti jednotlivých oddílů. Galavečer slibuje také výbornou hudbu k tanci i poslechu včetně bohaté tomboly.

Sportovní klub Univerzity Palackého je největším klubem v Olomouckém kraji. Jako registrovaný zapsaný spolek je součástí České asociace univerzitního sportu a České unie sportu s celkovou členskou základnou 2670 členů, z níž 1915 členů je zařazeno v kategorii děti a mládež do 18 let, 755 sportovců jsou členy kategorie dospělí. V současné době má klub 20 činných oddílů, z nichž největším je oddíl školního, univerzitního a rekreačního sportu. Jeho základnu tvoří 755 členů, z níž 335 je studenty Univerzity Palackého.

„Z průběžného sledování a obdržených zpráv je zřejmé, že naší největší chloubou je stále oddíl kanoistiky, který je v současné době i nejlepším oddílem České republiky. Členové Sportovního centra mládeže Olomouc a současně nejúspěšnější závodníci oddílu kanoistiky SK UP Olomouc získali v sezoně 2019 množství medailových umístění na mistrovství Evropy i světa. Na mistrovství světa získali osm zlatých, 13 stříbrných a sedm bronzových medailí. Určitě musím zmínit Terezu Kneblovou, která zvítězila i na mistrovství světa v individuálním závodě – canoe mix,“ uvádí prezident Sportovního klubu UP Petr Reich z katedry sportu FTK. Dodává, že výborně si vede také oddíl synchronizovaného plavání a oddíl plaveckých sportů, a to nejen v mládežnických kategoriích, ale i mezi seniory. „Máme řadu medailistů, přeborníků a reprezentantů ČR, z mistrovských soutěží ČR, mistrovství Evropy i mistrovství světa. Aktuálně mě napadá Vojtěch Maťátko, který získal v kategorii dospělých titul Mistra ČR na trati 100 metrů prsa. Zaplaval v čase 0:59,88 své nové osobní maximum, které je také naším novým oddílovým rekordem,“ doplňuje prezident Sportovního klubu UP.

Jeho slova potvrzuje i emeritní prezident klubu Ladislav Bank, který SK UP vedl předchozích třicet let. „Dodal bych ještě, že si zaslouží vyzdvihnout i herní oddíly, například vodního póla, který je stále účastníkem 1. ligy a má i dobrou mládežnickou základnu. Výborně si v uplynulém období vedl i oddíl basketbalu a házené. A přestože už volejbalisté nejsou součástí SK UP, určitě bychom na ně také neměli zapomenout. Jejich dřívější trenér Jiří Teplý nově získal čestnou cenu v anketě Sportovec Olomouckého kraje,“ vypočítává Ladislav Bank.   

Sportovní klub UP se zabývá vysokoškolskými sportovními aktivitami a reprezentuje olomouckou univerzitu v soutěžích doma i v zahraničí. Patnáct trenérů a funkcionářů klubu je zároveň pedagogy na Univerzitě Palackého. Vedle trenérů lze v klubu vidět i studenty, kteří si zde plní své praxe.

Oddíly SK UP jsou pořadateli řady sportovních akcí celostátního i mezinárodního charakteru, k nimž patří například Vyhlášení kanoisty roku, Velká cena města Olomouce v plavání, Hanácký pohár ve vodním slalomu, soutěže v synchronizovaném plavání, tradiční vánoční vystoupení v synchronizovaném plavání, Pohár rektora v basketbale i spolupráce při pořádání vysokoškolských přeborů.

Některé oddíly v uplynulé době zanikly, jiné vznikají. Nováčkem SK UP je například oddíl futsalu složený ze studentů UP. Hned v prvním roce své činnosti se stal účastníkem druhé nejvyšší soutěže, kterou dokonce vyhrál. V SK UP nově vznikl i oddíl akademického veslování a oddíl in-line hokeje. I tyto oddíly tvoří pouze studenti olomoucké univerzity.

„Narozeninovou akcí se chceme více představit veřejnosti a zahájit tak i těsnější spolupráci mezi oddíly. Přijměte proto srdečné pozvání na Galavečer všichni ti, kteří se chcete se Sportovním klubem Univerzity Palackého seznámit a zároveň se i dobře pobavit. V Regionálním centru Olomouc vám New Street Band připravil večer plný hudby a věřím, že hodně radosti přinese i bohatá tombola,“ uzavírá prezident Petr Reich. Záštitu nad Galavečerem SK UP převzal primátor Olomouce Miroslav Žbánek, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller. Více o SK UP ZDE. Vstupenky na Galavečer jsou k dispozici ZDE. 

Ladislav Bank, emeritní prezident SK UP: „Přeji Sportovnímu klubu UP hodně štěstí i medailových úspěchů. Ze srdce mu přeji, aby se organizačně mohl zařadit přímo pod Fakultu tělesné kultury UP a podporoval především tradiční univerzitní sporty.“

Petr Reich, prezident SK UP:  „Ve Sportovním klubu UP pracujeme jak s dětmi v přípravkách, tak s mistry světa. Pracujeme se studenty, stejně tak zde i trénují pedagogové UP. I já přeji klubu kromě sportovních úspěchů užší a efektivnější organizační propojení a spolupráci jak s Fakultou tělesné kultury UP, tak s celou Univerzitou Palackého.“ 

Zpět