Start-up doktorské granty právnické fakulty získali tři studenti

Získaný grant má pomoci nastartovat vědeckou činnost doktorandů. Ilustrační foto: Eva Hrudníková
Pondělí 14. říjen 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Premiérový ročník soutěže právnické fakulty o start-up doktorské granty zná vítěze. Hodnotící komise rozhodla, že finanční podporu získají tři žadatelé, tedy pravidly stanovený maximální počet doktorandů. Fakulta mezi studenty Ayyouba Jamaliho, Viktora Kolmačku a Maroše Matiaška rozdělí celkem 290 000 korun. Získaný grant jim má pomoci nastartovat vědeckou činnost.

Novou soutěž vyhlásila fakulta v létě pro studenty prvního ročníku doktorského studijního programu. „Start-up doktorské granty, podobně jako nadstandardní IGA projekty, jsou zamýšleny jako finanční podpora pro doktorandy, kteří už na začátku studia mají jasnou představu, co, jak a proč chtějí zkoumat, a nechtějí strávit první semestr jen rozkoukáváním se. Jde o krátkodobou podporu na pokrytí období od října do ledna akademického roku, která má předcházet novým IGA projektům. Předpokládáme, že doktorandi podpoření v rámci start-up doktorských grantů se pak zapojí právě i do projektů IGA. Zavedení této grantové podpory je jedním z opatření, jejichž cílem je dosažení excelence výstupů doktorského studia na naší fakultě,“ okomentovala novinku Olga Pouperová, proděkanka pro doktorský studijní program a rigorózní řízení a předsedkyně komise pro hodnocení a obhajoby projektů IGA, která nyní posuzovala i start-up doktorské projekty.

Komise rozhodla podpořit vědeckou práci tří doktorandů – Ayyouba Jamaliho, Viktora Kolmačky a Maroše Matiaška. „Komise se jednoznačně shodla na tom, že právě projekty těchto tří doktorandů mají být podpořeny. Jejich projekty nejlépe splňovaly předpoklad jasného, promyšleného projektového záměru, který bude moct být v krátké době skutečně realizován,“ zhodnotila Olga Pouperová.

Získané finanční prostředky doktorandi využijí na studijní či výzkumný pobyt na zahraniční instituci, na nákup literatury a část tvoří stipendium za vědeckou činnost. Fakulta očekává od podpořeného doktoranda minimálně jeden článek odevzdaný k publikaci do redakce recenzovaného časopisu, který je na seznamu časopisů podle směrnice OBD, nebo recenzovaného časopisu v zahraničí.

Jedním z podpořených doktorandů je Maroš Matiaško, který se v rámci svého doktorského studia specializuje na ústavní právo. „Nový grant mi umožní velmi rychle začít pracovat na mém výzkumném projektu na zahraniční univerzitě. Můžu tak získat nejenom specifické zkušenosti, ale zejména prostor pro psaní a přemýšlení, který bude nesmírně důležitý právě na začátku výzkumu. Mám sice jasnou představu o svém disertačním projektu, ale díky grantu si nejenom utřídím myšlenky do kompaktnější podoby, ale vytvořím i první konkrétní výstupy v podobě článků. Grant mi umožní rychle začít psát samotnou práci, což je velmi důležité,“ zhodnotil Maroš Matiaško, absolvent PF UP, který působí v advokacii a spolupracuje s neziskovými organizacemi. „Rovněž oceňuji flexibilitu grantu a rychlost schvalovacího procesu, který nebyl zatížen administrativou. Myslím, že je to vynikající příležitost a za tuto podporu jsem vděčný,“ dodal.

Podpoření doktorandi:

Ayyoub Jamali B.A. (program International and European Law)
Mgr. Viktor Kolmačka (program Teoretické právní vědy – specializace Soukromé právo)
JUDr. Maroš Matiaško, LL.M. (program Teoretické právní vědy – specializace Ústavní právo)