Startuje kampaň k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě, podpořte i vědkyně z UP

Repro: NKC
Středa 3. únor 2021, 14:00 – Text: (red)

V polovině února, přesně 11. 2., si celý svět připomene důležitost žen-vědkyň. Na příští čtvrtek totiž připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Už dnes startuje kampaň, jejímž cílem je pod hashtagem #ZenyVeVede / #WomenInScience připomenout jejich práci a upozornit na úspěchy v loňském roce.

V České republice kampaň zastřešuje Národní kontaktní centrum – gender a věda (NKC). Na sociálních sítích (Facebook, Instagram) ode dneška sdílí příběhy žen a dívek, které loni přispěly k rozvoji české i světové vědy. „Nebudeme ale připomínat jen bojovnice proti koronaviru, jako je Kathrin Jansen či Li Lanjuan. Chceme upozornit i na ty ženy a dívky, které úspěchu dosáhly v jiné oblasti,“ vysvětluje Kristýna Veitová z NKC.

Součástí kampaně, která potrvá do 11. února, je proto výzva vědkyním sdílet pod hashtagem #ZenyVeVede / #WomenInScience úspěch, který v minulém roce považují za největší. „Úspěchem loňského roku je bezpochyby také zvládnutí práce a starosti o příbuzné či samotné pokračování vědecké činnosti,“ říká Marcela Linková, vedoucí NKC.

Podle ní pandemie covidu-19 upozornila také na důležitost analýz zohledňujících pohlaví a gender, neboť onemocnění dopadá na ženy a muže jinak. „Ve všech těchto diskuzích a nových výzkumech bylo ženy v zahraničí výrazně slyšet. Naše kampaň si nyní klade za cíl dát prostor úspěchům a důležitým novým zjištěním i výzkumnic z Česka. Sdílejte proto s námi do 11. února vaše úspěchy. Budeme ale rády i za tipy na vědkyně, jejichž úspěchům se mediálního zájmu nedostalo. Napsat nám můžete i o sobě, případně příspěvek pod zmíněným hashtagem sdílet samy,“ vyzývá vědkyně Marcela Linková.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 2015 a poprvé slaven následující rok. NKC – gender a věda byla mezi prvními českými organizacemi, jež se k MDŽD ve vědě připojila. Letošní ročník tak pro NKC představuje již šesté zapojení, nad nímž převzalo záštitu Informační centrum OSN v Praze.

Zpět