Stipendium Petra Zoubka získala studentka práv Veronika Vysoudilová

Veronika Vysoudilová získala Stipendium Petra Zoubka, Andrea Petráková a Jan Šafář mimořádné stipendium děkana. Foto: Eva Hrudníková
Úterý 22. únor 2022, 10:00 – Text: Eva Hrudníková

Veronika Vysoudilová, studentka 5. ročníku programu Právo a právní věda, se stala v pořadí druhou laureátkou Stipendia Petra Zoubka. Právnická fakulta jej uděluje společně s Nadačním fondem Petra Zoubka jednou ročně svým mimořádně aktivním a nadaným studentům. Laureátka získala finanční podporu 20 000 korun.

Stipendium je pojmenováno po výjimečném posluchači právnické fakulty, který těsně před dokončením studia v březnu 2019 podlehl agresivnímu nádorovému onemocnění. Rodina a přátelé Petra Zoubka krátce nato založili nadační fond a spojili síly s fakultou. „Prostřednictvím fondu chceme šířit Peťův odkaz, jeho vize a přístup k životu. Máme dva cíle, podporovat hematoonkologické oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě a výjimečné studenty olomouckých práv. Spolupráce s fakultou si velmi vážíme,“ uvedla Kristýna Beníčková, tehdejší přítelkyně Petra Zoubka, zakladatelka nadačního fondu a absolventka PF UP.

Pravidla pro přiznání Stipendia Petra Zoubka upravuje vnitřní norma fakulty. V každém akademickém roce jej může získat pouze jeden student, který splní pět podmínek – vážený studijní průměr do 1,8 za celé dosavadní studium na fakultě, alespoň jeden úspěšně dokončený semestr ve Studentské právní poradně nebo jiné klientské právní klinice vyučované na fakultě, absolvování odborné praxe. Student musí také být aktivní sportovec a musí se zapojovat do dobročinných společensky přínosných aktivit.

Letos se u děkana Václava Stehlíka sešly tři žádosti o toto mimořádné stipendium. Posuzovala je komise složená ze zástupců fakulty a nadačního fondu. „Dlouze jsme debatovali, jak rozhodnout. Všichni tři kandidáti byli velmi silní. Nakonec jsme se přiklonili k Veronice Vysoudilové,“ zhodnotil Maxim Tomoszek, proděkan pro bakalářské a magisterské studijní programy, který byl členem poroty. Zbylým dvěma kandidátům, Andrei Petrákové a Janu Šafářovi, pak na doporučení komise děkan udělil fakultní mimořádné stipendium. „Všichni tři studenti mají uzavřené studium a čekají je už jen státní závěrečné zkoušky. Věřím, že budou naši fakultu kvalitně reprezentovat v praxi,“ dodal Maxim Tomoszek.

Slavnostní udělení Stipendia Petra Zoubka bylo součástí odborného semináře Etika – opatření na konci života. Jako první Veronice Vysoudilové pogratuloval děkan Václav Stehlík. „Pečlivě jsem si přečetl vaši přihlášku. Líbilo se mi v ní hned několik věcí. Například to, že naše právnická fakulta byla pro vás při výběru vysoké školy první volbou, nikoli nahodilou, a že po letech naplnila vaše očekávání. To mě nesmírně těší. Zaujal mě sport, kterému se věnujete – jezdectví. V něm jste zažila jistě mnoho pádů. Máte můj obdiv, že se vám daří i přeneseně zůstávat v sedle, to je při studiu, ale také v běžném životě velmi cenné,“ řekl laureátce děkan a vypíchl ještě několik dalších zajímavostí.

Mimo jiné její dobrovolnickou činnost v době epidemie covidu, kdy šila roušky nebo poskytovala bezplatné právní poradenství. Veronika Vysoudilová se také vydala na Svatojakubskou pouť, na které strávila šest dnů. „Přeji vám, ať ji ujdete celou, ať se vám v životě daří. Ještě jednou vám děkuji, že jste tak výbornou studentkou,“ dodal děkan.

Veronika Vysoudilová převzala stipendium s pokorou a vděčností. „Je pro mě nesmírnou ctí být vybrána jako jedna z těch, kteří ctí podobné hodnoty jako Peťa Zoubek,“ řekla posluchačka 5. ročníku. Petra bohužel osobně neznala, ale slyšela spoustu historek z jeho života od svých spolužáků i kamarádů. Oba mají navíc stejné rodné město. „Všechny příběhy měly jedno společné – neskutečnou pozitivitu a Peťův životní elán, který může být inspirací pro nás všechny. A právě to z něj dělalo mimořádného člověka, studenta. Děkuji všem, kteří šíří jeho odkaz a hodnoty, díky kterým tady dnes mohu stát,“ dodala skromně laureátka. Získanou finanční podporu by ráda využila s rozvahou. „Na ty pro mne nejdůležitější věci, tedy pro rodinu a začátek mé cesty advokacií.“

Na udělování stipendia navázala odborná část semináře Etika – opatření na konci života. Své příspěvky přednesli David Černý a Tomáš Doležal, oba z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Stipendium udělovala právnická fakulta a Nadační fond Petra Zoubka podruhé. Vloni ho získala studentka Kateřina Dračková.

Mimořádné stipendium není jedinou společnou aktivitou fakulty a nadačního fondu. Z transparentního účtu fondu je patrné, že jeho činnost podporují individuálními příspěvky zaměstnanci a studenti fakulty. V prosinci 2019 pak na účet fondu zamířilo přes 55 tisíc korun, které zaměstnanci a studenti věnovali v rámci fakultní aukce zážitků. Jméno Petra Zoubka nese také turnaj v plážovém volejbale, kterého se pravidelně účastní tým olomoucké právnické fakulty.