V České televizi a Českém rozhlase probíhá dnes výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost. O potřebě garantovat nezávislost těchto médií se mluvilo i před Českým rozhlasem Olomouc, kde svá stanoviska veřejnosti vysvětlovali lidem jeho zaměstnanci. Podpořila je i Univerzita Palackého. „Média veřejné služby a univerzity spojuje hledání pravdy, práce s fakty a kultivace veřejné debaty. Bez nich se z veřejného prostoru nevytrácí pouze objektivní informovanost, ale také důvěra, kritické myšlení a schopnost vést smysluplný dialog,“ uvedl prorektor pro komunikaci a společenskou odpovědnost Matěj Dostálek. Připomenul, že ČR má veřejnoprávní média, která patří ke špičce nejen ve střední Evropě, a že připravované změny ve financování mohou oslabit jejich nezávislost. „Proto – nenechme si vzít schopnost dívat se prostřednictvím nezávislých veřejnoprávních médií kolem nás a svobodně si tak vytvářet vlastní názor. Právě to je jedním z pilířů demokracie,“ vyzval Matěj Dostálek.