Strašidla, duchové i upíři rozjedou v Pevnosti poznání hrůzostrašnou show

Pátek 22. říjen 2021, 9:45

(Olomouc, 22. října 2021) – Interaktivní hry, tematické workshopy, chemické pokusy, tvůrčí dílny i přednášky připravila Pevnost poznání, centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP), na prodloužený víkend od 28. do 31. října. V barevně vyzdobených expozicích budou návštěvníky provázet animátoři z řad studentů převlečení za duchy a strašidla. Objeví se také živí domácí mazlíčci čarodějnic – sovy a netopýři. Děti i dospělí, kteří přijdou v kostýmu, dostanou slevu na vstupném. Doporučený věk je od 6 let.

Návštěvníci se vydají na stezku odvahy, která povede z expozice Živá voda až do planetária. Na cestě je čeká bludiště plné záhad, nástrah i kouzelných překvapení. Milovníci detektivek se zase dozvědí zajímavosti z historie kriminalistiky. V kreativní dílně budou v hlavní roli optické iluze a rozpohybovaný strašidelný obraz.

„V záři barevných reflektorů si mohou návštěvníci vyzkoušet jeden z principů míchání barev. Připravené budou mít také veselé doplňky, s kterými se mohou vyfotit a sdílet svůj zážitek z návštěvy Pevnosti duchů na sociálních sítích,“ lákala na program lektorka Anna Krčmářová.

V programu nebudou chybět šifry, důmyslné kódy či mrazivé pokusy se suchým ledem. Příznivci výbušných pokusů se mohou těšit na vyvolávání chemického ducha, umělou krev a hrozivé piano ze slizu.

Zoolog a antropolog Evžen Tošenovský z Přírodovědecké fakulty UP si připravil sérii přednášek pro posluchače všech generací. „Budu mluvit o tom, jak vznikaly představy o hejkalech, vlkodlacích a bludičkách. Která zvířata, vzácná onemocnění a přírodní jevy stály u jejich zrodu a inspirovaly lidskou představivost,“ vysvětlil Evžen Tošenovský. Jednotlivé přednášky potrvají cca 15 minut, v přestávkách bude možnost prohlédnout si sovy a netopýry ze záchranné stanice.

Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace
Centrum popularizace PřF | Pevnost poznání