Středoškoláci si díky soutěži zkusí roli právních zástupců

Loňský ročník soutěže přilákal rekordních 99 středoškoláků. Foto: Eva Hrudníková
úterý 8. leden 2019, 11:35 – Text: Eva Hrudníková

Zkusit o právu nejen přemýšlet, ale i si ho prožít. A to hned v roli právních zástupců. Tuto příležitost nabízí středoškolákům unikátní soutěž Mezinárodní Středoškolský Moot Court, kterou již sedmým rokem připravuje právnická fakulta.

Soutěžní tým může být tvořen jedním až třemi studenty střední školy. „Podmínkou rozhodně není, že se přihlášení musejí orientovat v právu. Celým kláním je bude provázet kouč, student práv, který jim se vším pomůže,“ řekl Jan Kohl, student olomoucké právnické fakulty, který s kolegou Pavlem Glosem soutěž již druhým rokem koordinuje. Středoškoláci nejprve připraví pod vedením studentů práv písemná podání, a poté se účastní ústního kola před panelem porotců, jež simuluje jednání před Evropským soudem pro lidská práva. „Cílem soutěže je ve studentech středních škol rozvíjet smysl pro právo, zlepšovat jejich prezentační, komunikační a argumentační dovednosti a v neposledním řadě je naučit, jak právo funguje,“ doplnil Pavel Glos. Aktuální případ pro letošní ročník organizátoři zveřejní až po uzavření přihlašování.

Soutěž je rozdělena na dvě kola. Nejlepší týmy z fakultních kol postoupí do mezinárodního finále. Fakultní kola se pravidelně konají na právnických fakultách v Olomouci, v Praze a v Brně, mezinárodní finále pak tradičně hostí olomoucká fakulta. Do finále se zapojují i týmy ze Slovenska.

Středoškoláci mohou posílat přihlášky do soutěže na e-mail street.law.moot@gmail.com nejpozději 13. ledna. Týmy nemusí být složeny ze studentů stejných tříd či ročníků. Podrobnosti k přihláškám, k pravidlům soutěže a vše důležité najdou zájemci zde.

Vloni se do soutěže přihlásilo rekordních 99 středoškoláků. „Spoustu jsem se toho naučila, umím pracovat s judikáty, poznala jsem skvělé lidi a získané zkušenosti určitě zužitkuji. Jednou bych chtěla studovat mezinárodní vztahy a ani přihlášku na práva nevylučuji,“ zhodnotila svou loňskou účast Elena Sekaninová z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově, která obsadila celkové 3. místo.

Středoškolský moot court vznikl na PF UP v roce 2013, a to z iniciativy a s entuziazmem studentů předmětu street law pod vedením Lucie Madleňákové, z katedry správního práva a finančního práva.