Středoškoláci z různých koutů České republiky přijedou na univerzitní letní školu filozofie

Ilustrační snímek z předchozího ročníku Letní školy filozofie Aletheia.
Foto: archiv katedry filozofie FF UP
Pátek 13. srpen 2021, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Letní škola filozofie Aletheia, kterou již čtvrtým rokem organizuje katedra filozofie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, letos oslovila rekordní počet středoškoláků. Za přísných hygienických opatření se jejího třídenního programu zúčastní asi čtyřicet studentů středních škol z celé republiky.

Zajímavá témata z několika filozofických disciplín. Takový je stěžejní obsah Letní školy filozofie Aletheia. Letos se bude věnovat filozofii mysli, a to jak z historické, tak současné perspektivy, argumentaci, aktuálním etickým problémům – především vylepšování člověka – a také vztahu filozofie a umění. Přednášky a cvičení doplní prohlídka Muzea umění Olomouc v rámci probíhajícího Trienále SEFO 2021.

„Naše letní škola je určena středoškolským studentům, kteří už dovršili osmnácti let, a jsme moc rádi, že se nám každý rok i studenti, kteří se letní školy už jednou zúčastnili, vracejí. I z toho důvodu se snažíme každý rok vytvořit originální program, který by studenty zaujal a zároveň je přístupnou formou seznámil s různými podobami filozofie,“ uvedla za organizátory školy Petra Chudárková z katedry filozofie FF UP. Zdůraznila přitom, že škola letos přivítá čtyři desítky mladých lidí, kteří do Olomouce přijedou z různých koutů České republiky. Je to nejvíc v její historii.

Všichni studenti musí s odkazem na aktuální hygienická opatření předložit hned po příjezdu jeden z potřebných dokumentů. Buď se prokážou potvrzením o očkování proti covidu-19 s tím, že od aplikace druhé očkovací dávky uplynulo 14 dní, v případě jednodávkového schématu je požadován rovněž čtrnáctidenní odstup. Druhou variantou je předložení potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech, třetí takzvanou vstupenkou do letní školy je potvrzení o negativním výsledku antigenního testu, který není starší víc než 72 hodin, nebo PCR testu, jenž není starší víc než sedm dní.

Přednášky a cvičení, jejichž cílem je umožnit studentům předposledních a závěrečných ročníků středních škol seznámit se s filozofií přístupnou formou, navázat kontakty se svými vrstevníky a v neposlední řadě poznat univerzitní prostředí a město Olomouc, se uskuteční v prostorách Filozofické fakulty UP v Křížkovského ulici 12. Účastníci letní školy obdrží v jejím závěru certifikát o absolvování. Letní škola filozofie Aletheia se uskuteční od 17. do 19. srpna. Program ZDE.