Středoškolská esejistická soutěž je příslibem nové tradice na právech

Ústní kolo soutěže se konalo na právnické fakultě. Fotogalerie: Eva Hrudníková
úterý 21. květen 2019, 13:50 – Text: Eva Hrudníková

„Buďme rádi, že žijeme v době, která nám umožňuje nejen svobodně sdílet fotky na Instagramu, ale především svobodně myslet a žít... Jak by asi vypadal Instagram Gustáva Husáka? Třeba by z něho byl největší influencer v zemi.“ I takové úvahy se daly vyčíst z esejí, které autoři poslali do premiérového ročníku soutěže Essay Competition. Pořádala ji právnická fakulta především pro studenty svých fakultních středních škol, ale nejen pro ně.

Úkolem středoškoláků bylo napsat esej na téma Mohl/a bych za totáče používat Instáč? „Hledali jsme téma, které bude souviset s letošním výročím, oslavou třiceti let demokracie a svobody v Česku. Současně takové, které bude propojené s naší právnickou fakultou a pro gymnazisty zajímavé. Chtěli jsme, aby se mladí autoři zamysleli nad pojmy jako je svoboda, odpovědnost nebo moc,“ vysvětlil Daniel Pospíšil, koordinátor soutěže. K němu nakonec dorazilo celkem 27 esejí, některé vypracovávali středoškoláci ve dvojicích. Autoři vybraných deseti nejlepších písemných prací se potom sešli na fakultě, kde své názory prezentovali a obhajovali před porotou.

V ní zasedli tři zástupci právnické fakulty, mimo jiné i děkanka Zdenka Papoušková, a dva učitelé z fakultních škol. „Příjemně mě překvapil počet zapojených studentů, způsob jejich uvažování a úroveň odevzdaných prací. Chtěli jsme, aby se studenti zamysleli a zároveň si zkusili prezentovat své názory. Byli skvělí. První ročník splnil naše očekávání,“ zhodnotila Zdenka Papoušková s tím, že by z esejisticko-prezentační soutěže pro střední školy mohla vzniknout na fakultě nová tradice.

Do ústního finálového kola se probojovala i Markéta Pertlová z olomouckého Gymnázia Čajkovského. Esej sepsala a obhajovala společně se spolužákem Robinem Zbraňkem. „Jsem velmi ráda za možnost účastnit se soutěže. Práce na eseji mě přiměla dohledávat fakta, zajímat se. Výrazně jsem si rozšířila obzory. Inspirativní bylo i vyslechnout si názory kolegů-soupeřů. Atmosféra finále byla velmi příjemná,“ uvedla Markéta Pertlová.

Z desítky finalistů porotu nejvíce zaujal Jan Müller, student Slezského gymnázia Opava. Druhá skončila Soňa Müllerová a třetí pak Marie Chrásková, obě z olomouckého Gymnázia Čajkovského. Všichni finalisté si odnesli certifikáty o účasti. Jejich eseje navíc bude fakulta publikovat.

Právnická fakulta má podepsanou smlouvu o spolupráci se třemi středními školami. Jejími fakultními školami jsou Slezské gymnázium Opava a dvě olomoucká gymnázia – Čajkovského a Hejčín. Cílem spolupráce je společně podporovat zájem středoškoláků o právo nebo vyhledávat a pracovat s talentovanými studenty a rozšiřovat jejich právní povědomí.

Výsledky 1. ročníku Essay Competition:

1. místo: Jan Müller (Slezské gymnázium Opava)
2. místo: Soňa Müllerová (Gymnázium Čajkovského, Olomouc)
3. místo: Marie Chrásková (Gymnázium Čajkovského, Olomouc)