Street Art Festival zkrášlí univerzitní koleje

Wasp Elder, jehož malby lze najít po celém světě, vytváří v areálu kolejí mural na motivy obrazu Tanec Henri Matisse.
Foto: archiv Street Art Festivalu
Pátek 6. září 2019, 8:00 – Text: (red)

Dvanáctý ročník Street Art Festivalu do Olomouce přiveze české i světové umělce, kteří svá unikátní díla představí hned na šesti místech. Největší z nich vzniknou na půdě Univerzity Palackého v areálu vysokoškolských kolejí na Envelopě. Mimo to festival nabídne výstavy, přednášky, dokumentární filmy i koncerty. To vše s podtitulem Freedom in Heart odkazujícím k letošnímu kulatému výročí sametové revoluce. Generálním partnerem akce je i letos Univerzita Palackého.

Oficiálně festival zahájí v pondělí 9. září ukázka velkoplošných maleb na vysokoškolských kolejích UP, kde budou umělci Wasp Elder z Velké Británie a Koctel Kahoolawe ze Španělska tvořit na sedmnáct metrů vysoké čelní stěny kolejí, které pro účely festivalu nabídla Správa kolejí a menz UP. „Po loňském úspěchu muralu Masaryka u kolejí jsme se rozhodli organizátorům nabídnout o něco větší plochu. Věřím, že areál kolejí příjemně zkrášlí. Ostatně kde jinde než v místě plném studentů a talentů by se obdobné aktivity lépe hodily,“ uvedl ředitel SKM UP Josef Suchánek.

Oba zmínění umělci se účastní street artových festivalů od Kanady až po Austrálii. Britský artista se při tvorbě díla, které předvede v Olomouci, nechal inspirovat slavným obrazem Tanec malíře Henri Matisse. Jeho mural má symbolizovat mírumilovnou povahu sametové revoluce. „Kompletní dílo zde bude k vidění od 11. září, kdy areál u kolejí nabídne i doprovodný program zahrnující Zaparkuj odpočinkovou zónou, dj‘s, výtvarné workshopy nebo stánky s lokální gastronomií. Na místě bude k vidění kromě dvou zmíněných muralů i sportovní graffiti BMW, které ozdobil writer a designer Marek Piano,“ dodal Ondřej Martínek z oddělení komunikace, který koordinuje spolupráci s festivalem.

Program v Metropolu i na Zbrojnici

Návštěvníci se na díla a doprovodný program festivalu mohou těšit také v kině Metropol, v Long Story Short Hostel & Café nebo v areálu Zbrojnice. V pondělí se Street Art Festival představí v Olomouci ještě hned dvakrát, a to formou přednášky a dokumentárního filmu v kině Metropol. O půl šesté promluví na téma Political Graffiti writerka Sany, vstup na přednášku je zdarma. Ve 20 hodin poté kino promítá film Pixadores - sprejeři ze São Paula.

Během úterý festival propukne také ve Zbrojnici. V šest hodin večer zde odstartuje live koncert českého rappera, umělce a autora labelu Ty Nikdy vystupujícího pod jménem Idea, který v Olomouci představí zbrusu nové album Tempo. Program festivalu v prostorách Zbrojnice poté pokračuje tagtool projekcí.

Posledním bodem letošního olomouckého street artu je vernisáž výstavy Based on True Story, která proběhne v Long Story Short Hostel & Café v závěrečný den festivalu, tedy ve čtvrtek. Návštěvníky čekají unikátní obrazy umělce Openmindz360 (Marek Nenutil).

Street Art Festival, tak jak jej známe dnes, vznikl v roce 2015, kdy volně navázal na Live Graffiti Show probíhající každé léto již od roku 2007. Nekomerční background si festival udržuje dodnes, kdy dává umělcům naprostou svobodu v jejich tvorbě. Dvanáctý ročník Street Art Festivalu se koná v Olomouci ve spolupráci s Univerzitou Palackého a městem Olomouc.

Kompletní program najdete ZDE.