Stříbrný a bronzový středoškolský tým koučovali studenti olomouckých práv

Ve finále se utkalo celkem 14 týmů. Fotogalerie: Eva Hrudníková, Radim Motyčka
čtvrtek 16. květen 2019, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Soutěž Mezinárodní Středoškolský Moot Court (MSMC), v níž si studenti středních škol zkouší role právních zástupců, má za sebou čtvrtý ročník. A z pohledu olomoucké právnické fakulty, vyhlašovatele a organizátora soutěže, velmi úspěšný ročník. Padl rekord v počtu soutěžních týmů a fakulta byla výrazně vidět na výsledkové listině.

Letošní ročník MSMC byl výjimečný hned z několika důvodů. „Především nás překvapil a současně velmi potěšil rekordní zájem o soutěž. Přihlásilo se více než sedmdesát středoškolských týmů z celé České republiky. Poprvé se letos zapojila plzeňská právnická fakulta a přidal se také tým z Bratislavy,“ zhodnotil Pavel Glos, doktorand PF UP, který s kolegou Janem Kohlem soutěž již druhým rokem koordinuje.

Soutěž dává středoškolákům jedinečnou možnost vyzkoušet si roli advokátů a státních zástupců na konkrétním případu. Letošní zadání se týkalo svobody náboženského vyznání ve věznici. Středoškoláci nejprve připravovali písemná podání, poté se účastnili ústních kol, která simulovala jednání před Evropským soudem pro lidská práva. To vše pod vedením studentů práv. Nejlepší týmy z fakultních kol se probojovaly do olomouckého mezinárodního finále.

V něm se v improvizovaných soudních síních představilo porotcům celkem čtrnáct týmů. „Finále mělo vysokou úroveň a soutěžící podali velmi vyrovnané výkony. K tomu se nám podařilo velmi kvalitně obsadit porotu, senáty soudců,“ řekl Jan Kohl. O konečném pořadí rozhodovala například Anna Šabatová, veřejná ochránkyně práv, nebo ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Vítězství si z Olomouce odvezl tým studentů ze Střední pedagogické školy v Boskovicích, Jakub Pejzl a Michaela Tučková, koučovaný Sárou Wranovskou z brněnské právnické fakulty. Druhé a třetí místo pak vybojovaly týmy, které připravovali olomoučtí vysokoškoláci.

Druhá skončila Elena Sekaninová, studentka přerovského gymnázia Jakuba Škody. „Zúčastnila jsem se již předešlého ročníku soutěže, kdy mě zaujala přednáška studentů olomouckých práv na naší škole. Moot court pro mě představuje příležitost zkusit si roli obhájce a to samo je podle mě dostatečnou motivací. Navíc se také jedná o možnost setkat se s novými lidmi z celé republiky a vyzkoušet si práci s koučem. Obecně ráda sbírám nové zkušenosti a nezapomenutelné zážitky, kterých je moot court plný,“ vysvětlila Elena Sekaninová, která získala i cenu Nejlepší řečník. Skvělé umístění vnímá jako odměnu za přípravu a také jako motivaci pustit se do něčeho dalšího. „Soutěž mi dala nové přátele a nové zkušenosti. Ty se mi budou hodit jak při dalším studiu, tak určitě i do zaměstnání,“ dodala.

Organizátoři už nyní plánují další ročník MSMC. „Chtěli bychom se ještě více zaměřit na propagaci soutěže mezi středními školami. Do podzimu plánujeme spustit soutěži nové webové stránky, které budou více reprezentativní. Naším cílem je překonat hranici sta přihlášených týmů. Máme také jeden nemalý cíl, co se týče hosta. Rádi bychom do poroty získali našeho jediného soudce u Evropského soudu pro lidská práva, Aleše Pejchala,“ naznačil Pavel Glos.

A případ, který za rok budou soutěžící v soudních síních řešit? „Hledáme téma, které bude pro středoškoláky atraktivní a zároveň aktuální. Pokud by měl někdo nějaký nápad, ať se nám určitě ozve,“ dodal Jan Kohl.

Výsledky MSMC 2019

1. místo: Jakub Pejzl a Michaela Tučková (Střední pedagogická škola, Boskovice) – kouč Sára Wranovská (PF MU v Brně)
2. místo: Elena Sekaninová (Gymnázium Jakuba Škody, Přerov) – kouč Jan Kohl (PF UP v Olomouci)
3. místo: Aneta Vacková (Jiráskovo gymnázium, Náchod) – kouč Kristýna Šulková (PF UP v Olomouci)

Nejlepší řečník
Elena Sekaninová (Gymnázium Jakuba Škody, Přerov) – kouč Jan Kohl (PF UP v Olomouci)

Nejlepší písemné podání za stranu stěžovatele
Aneta Vacková (Jiráskovo gymnázium, Náchod) – kouč Kristýna Šulková (PF UP v Olomouci)

Nejlepší písemné podání za stranu státu
Emma Kubincová, Alexander Nagy, Karel Semerák (Gymnázium Nad Alejí, Praha 6) – kouči Barbora Ohnoutková a Tomáš Opat (PF UK v Praze)