StuArt oslaví kulaté narozeniny kolektivní výstavou

Repro: Žurnál Online
Úterý 30. leden 2024, 12:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Studentský spolek Studium Artium (StuArt) Filozofické fakulty UP oslaví výročí své desetileté existence kolektivní výstavou. Kresby, malby, fotografie, grafika i plastiky téměř tří desítek tvůrců, kteří se spolkem za dobu jeho existence spolupracovali, vystaví StuArt v Uměleckém centru UP v rámci expozice Dycky StuArt! Vernisáž se uskuteční 14. února.

Velkou část podkroví Uměleckého centra UP, Galerii Podkroví i Galerii Schody zaplní od 14. února kolektivní expozice Dycky StuArt! Uskuteční se v rámci desátých narozenin studentského spolku FF UP Studium Artium (StuArt).

„Jsme jedním z nejstarších spolků Filozofické fakulty UP. Naším cílem je podpora studentů uměnovědných, uměleckých a příbuzných kulturně-historických oborů a edukace široké veřejnosti. I proto jsme se rozhodli, že narozeniny oslavíme výstavou. Oslovili jsme téměř všechny umělce, s nimiž jsme za uplynulých deset let spolupracovali, a moc nás těší, že se k nám aktivně hlásí a že svá díla v konviktu vystaví,“ uvedla za organizaci výstavy Tereza Holoubková, která spolek řadu let vedla. Zároveň zdůraznila, že s myšlenkou uspořádat tuto výstavu přišel Tomáš Parák, člen spolku a absolvent katedry dějin umění FF UP, a že v kurátorské činnosti se na výstavě podílejí ještě společně s Petrem Borisem Holoušem, prvním předsedou spolku.

Chystaná expozice má být jakýmsi průhledem do všech možných druhů výtvarných umění a technik. Autoři nedostali žádná omezení, sami si vybrali, co na výstavu přivezou a čím se budou prezentovat. V rámci vernisáže se návštěvníkům nabídne i jednoduchý katalog, jehož ambicí je tvůrce i jejich díla krátce představit.

„Snad největší radost mám z těch autorů, s nimiž jsme začínali. I po deseti letech reagovali s tím, že se naší výstavy rádi zúčastní. Jsem ráda, že své fotografie vystaví například Tereza Jiroušková a Jolana Lažová. Moc se těším i na fotografii Terezy Paškové, jíž jsem před léty u nás připravovala výstavu. Tereza Pašková hodně cestuje, a i nyní je na Novém Zélandu. I přes své komplikovanější možnosti se naší výstavy však zúčastní. Fotografii nám pošle ze zahraničí a my ji pro účely výstavy vytiskneme,“ dodala Tereza Holoubková, absolventka oboru Dějiny výtvarných umění na FF UP.

Ve vzpomínce na první setkání s touto tvůrkyní se krátce vrátila do dob jednoho z večírků, který StuArt pořádal. „Byla to vlastně náhoda. Pořádali jsme večírek, při němž jsme pasovali studenty a studentky prvního ročníku katedry dějin umění FF UP. Tehdy přišla studentka oboru Biologie a ekologie a poté i Zoologie naší přírodovědecké fakulty, v rukou držela fotoaparát a zeptala se mě, jestli si naše pasování může vyfotit, že se učí fotit s bleskem. Dopadlo to tak, že měla hezčí fotky než fotograf, kterého jsme si tehdy domluvili. Postupně jsme s ní začali spolupracovat.“

Kolektivní expozici Dycky StuArt! si zájemci budou moci prohlédnout do 15. března.  Vernisáž se uskuteční v Galerii Podkroví Uměleckého centra UP 14. února od 18 hodin.

Studentský spolek Studium Artium (StuArt) je platformou pro výtvarnou tvůrčí interakci, která poskytuje podporu studentům uměnovědných, uměleckých a příbuzných kulturně-historických oborů. Spolek s realizacemi vlastních projektů a partnerských projektů se zaměřuje na podporu a rozvoj kreativního potenciálu, praktických znalostí i dovedností. Zároveň usiluje o možnosti uplatnitelnosti studentů zmíněných oborů na trhu práce. Dalším okruhem zájmu je umělecko-historická popularizační edukace odborné i laické veřejnosti. V kontaktu se státními i nestátními institucemi, firmami, organizacemi a spolky přispívá i k rozkvětu umění a kultury obecně. Činnost rozděluje na odbornou, popularizační a komunitní. V rámci odborných aktivit tento spolek pořádá výstavy, přednášky, diskuzní setkání a jiné kulturní akce. V oblasti popularizační zpřístupňuje umění a kulturu laické veřejnosti prostřednictvím exkurzí, workshopů, komentovaných prohlídek či happeningů. Podílí se i na realizaci událostí konaných nejen na půdě Univerzity Palackého, čímž se snaží rozvíjet a upevňovat sociální vazby mezi studenty, pedagogy veřejností a spoluutvářet tak inovační a homogenní komunitní prostor ve svém okolí. Více o Studium Artium zde.