Student olomoucké lékařské fakulty jede do Bangladéše zakládat zdravotní tábory

Student olomoucké lékařské fakulty Abdul Nadim v Duke Humfrey's Library at Oxford University.
Foto: Archiv AN
pátek 3. srpen 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Na čtrnáctidenní dobrovolnický pobyt se  v těchto dnech vydává do Bangladéše student Lékařské fakulty Univerzity Palackého Abdul Nadim. Jako člen týmu mezinárodní zdravotnické charitativní organizace Selfless se zapojí do globálního programu Elective Aid, zaměřeného na poskytování bezplatné lékařské péče v extrémně chudých oblastech světa.

The Elective Aid Programme je stěžejním celosvětovým projektem britské organizace Selfless, vytvořeným pro budoucí lídry globální zdravotnické péče. Pro studenty medicíny představuje ojedinělou příležitost rozšířit si už během studia své znalosti, schopnosti a zkušenosti, které by uplatnili jako vedoucí týmů pomáhajícím obyvatelstvu v oblastech s vysokou mírou chudoby a nedostupností bezplatné lékařské péče.

Abdul Nadim, který na lékařské fakultě v září nastoupí do šestého ročníku studijního programu General Medicine, bude v rámci humanitární pomoci pracovat společně s dobrovolníky z USA, Anglie a dalších evropských zemí v oblasti Sylhetu. Ta byla nedávno zasažena silnými záplavami, které postihly více než půl milion jejích obyvatel.

„Jako člen týmu lékařů a mediků budu pomáhat se zakládáním zdravotních táborů ve venkovských oblastech. Věřím, že zdravotní péče není výsadou jen vybraných komunit a že musí být poskytována spravedlivě. Neočekávám, že změním svět, ale přinejmenším doufám, že budu moci ovlivnit život jednotlivců,“ uvedl Abdul Nadim.

Podle předsedy skupiny Selfless Jean-Paula Prestona je přístup Abdula Nadima vysoce příkladný. „Abdul je inspirativní ve svém odhodlání pomáhat těm, kteří mají omezený přístup k zdravotní péči. Osvojil si schopnosti řízení, které budou velmi užitečné při zajišťování zdravotnických služeb ve Velké Británii a v zahraničí,“ zdůraznil Jean-Paul Preston.

Sledovat a podporovat aktivity Abdula Nadima lze na stránkách JustGiving, aktuální informace z dobrovolnického pobytu budou sdíleny na instagramu SelflessUK.

Selfless je nezávislá charitní organizace registrovaná ve Velké Británii a Walesu. V jejím vedení převažují mladí lidé, kteří usilují o vytváření účinných, inovativních a udržitelných řešení nejnaléhavějších problémů ve zdravotnictví. Její program Elective Aid funguje od roku 2008.