Student zdravotnického záchranářství oceněn za pomoc na Ukrajině

Tobiáš Luft studuje prvním rokem na olomoucké fakultě zdravotnických věd. Foto: archiv T. L.
Úterý 25. duben 2023, 14:30 – Text: David Kresta

První a bezprostřední pomoc potřebným motivuje Tobiáše Lufta už několik let. Jako dobrovolník pomáhal při boji s covidem i na válkou sužované Ukrajině. Student prvního ročníku prezenčního studia programu Zdravotnické záchranářství na Fakultě zdravotnických věd UP získal před nedávnem za svou prospěšnou dobrovolnickou činnost ocenění Záchranné služby Royal Rangers.

„Odmala jsem chodil do oddílu Royal Rangers, což je mezinárodní dětská organizace podobná skautu. Jedna z poboček u Mariánských Lázní se zaměřuje na zdravotnickou činnost. Je to soukromá záchranná služba, která sdružuje dobrovolnickou činnost, horskou službu a komerční činnost. Postupně jsem se účastnil výcvikových kurzů, kde jsem dělal rozšířenou první pomoc nebo potápěčské a lezecké kurzy,“ hovoří Tobiáš Luft o svých začátcích.

Rodák z Příbrami si práci záchranáře naplno vyzkoušel před třemi lety, kdy svět trápila pandemie covidu-19. „Zaměstnanci v našem středisku byli na nemocenské, tudíž jsme museli vypomoct i my dobrovolníci. Pomáhali jsme jako asistenti u handicapovaných, imobilizovaných, a mimo to jsme také jezdili za lidmi, kteří si vyžádali naši pomoc,“ popisuje Tobiáš Luft, který takto vypomáhal při studiu na střední škole.

Jako dobrovolník také na vlastní kůži zažil válku na Ukrajině. Účastnil se tří výjezdů s cílem evakuovat rodiny s postiženými, nemocnými nebo zraněnými dětmi a starými lidmi. Pomáhal rovněž evakuovat vojáky a civilisty ze zón vzdálených pár kilometrů od fronty a transportoval je do přilehlých nemocnic. Navštívil Lvov a Bachmut, kde jej jako první přivítali další čeští dobrovolníci. „Bylo příjemné zjistit, kolik našich dobrovolníků na Ukrajině pomáhá. Povzbudivá byla i interakce s místními obyvateli. Zažil jsem ale i několik těžkých momentů. Nejhorší bylo vidět mrtvá těla. Sami jsme se stali terčem okupačních sil. Když jedete s autem, které má na střeše zdravotnický kříž a ocitne se v dělostřelecké palbě… Rozhodně to není nic příjemného,“ shrnuje Tobiáš Luft. Za svou pomoc na Ukrajině získal v březnu v Karlových Varech ocenění. „Největším cenou je zpětná vazba od lidí, kterým jsme pomohli. Ale ocenění od Royal Rangers si vážím. Vnímám, že dělám potřebnou věc."

O Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče na FZV UP se dozvěděl od kamarádky – studentky lékařské fakulty. A když nevyšly pracovní příležitosti v zahraničí, řekl si, že to s vysokoškolským studiem přece jen zkusí. Po skončení školy by rád zůstal u práce záchranáře v civilním nebo vojenském sektoru. „Určitě vím, že chci zůstat u pomoci potřebným,“ zdůrazňuje Tobiáš Luft.

„Za Ústav zdravotnického záchranářství a intenzivní péče chci říct, že jsme pyšni na to, když u nás studují lidé, jako je Tobiáš Luft. Svou dobrovolnickou činností naplňuje poslání oboru zdravotnického záchranářství, který si pro své studium vybral. Moc gratuluji a vážím si toho, že takové studenty na našem ústavu máme,“ dodává přednostka ústavu Marinella Danosová.