Studenti „krváceli“ při cvičení integrovaného záchranného systému

Cvičení integrovaného záchranného systému Síť - Amok.
Fotogalerie: Martin Višňa
Sobota 2. listopad 2019, 7:00 – Text: Martin Višňa

Výuku náhle přeruší střelba, útočníci začnou pálit po účastnících semináře. Ve škole propuká panika, s dalšími výstřely se stále více ozývá nářek zraněných a volání o pomoc těch, co se pokoušejí schovat. Uvnitř jsou desítky studentů fakulty zdravotnických věd… O život jim ale ve skutečnosti nešlo, byli jen figuranty při taktickém cvičení složek integrovaného záchranného systému.

Útok ve škole byl nasimulován v někdejší budově přírodovědecké fakulty v olomoucké Tomkově ulici, protější areál Gymnázia Hejčín využili záchranáři jako zázemí pro poskytnutí neodkladné péče zraněným před jejich převozem do Fakultní nemocnice Olomouc. Tam pak personál podle nemocničního traumatologického plánu poskytoval zraněným zdravotní péči podle závažnosti jejich stavu.

Zraněných či mrtvých figurantů bylo padesát. Všichni před cvičením prošli rukama zkušených maskérů, kteří vytvořili věrné napodobeniny střelných a různých dalších poranění. Například Jiří Stavovčík, jehož si nový děkan FZV Martin Procházka vybral jako proděkana pro zahraniční spolupráci a vnější vztahy, „utrpěl“ devastující poranění obličeje. „Moje role byla ležet v kaluži krve a hrát člověka v bezvědomí s velkým průstřelem v obličeji. Zranění vypadalo hrozivě, ale nebylo smrtelné. Přístup všech mohu hodnotit pozitivně, snažili se na sto procent. Považuji za velmi důležité účastnit se těchto simulací, je to jediná cesta, jak zlepšovat připravenost všech složek integrovaného záchranného systému,“ uvedl Jiří Stavovčík, který se podobného cvičení jen letos zúčastnil již počtvrté. Přiznal také, že se mu v průběhu cvičení vybavily vzpomínky na události z 11. září 2001 a zemětřesení v DC, které v USA zažil.

„Přestože jsme byli připravení na to, že se začne střílet, když opravdu střelba vypukla, bylo to nečekané. Začali jsme řvát, panikařit, někteří nevěděli, co mají dělat, spousta lidí se zavírala do místností a snažila se někde schovat, volali jsme o pomoc,“ popsal dění ve škole při útoku další z figurantů Oliver Dvořák. Při hledání úkrytu ho útočník střelil do pravé ruky. „V reálné situaci bych asi reagoval stejně, pokoušel bych se někam schovat, dostat se co nejdál od střelce, pokud by to bylo možné,“ přemýšlel student prvního ročníku programu Zdravotnický záchranář, pro kterého cvičení byla první podobná zkušenost.

Studenti FZV nebyli figuranty jen při samotném útoku ve škole, ale představovali také příbuzné zraněných v asistenčním centru pomoci. To záchranáři zřídili v budově olomouckého magistrátu s cílem nastavit metodiku pro zřizování podobných center při mimořádných situacích. Úkolem takového centra je zajistit kontakt mezi zasaženými mimořádnou událostí a příbuznými, případně jim poskytnout psychosociální nebo duchovní pomoc. Centrum přitom fungovalo již od simulovaného železničního neštěstí, které útoku ve škole v rámci cvičení předcházelo.

„Nejprve jsem hrála matku malého chlapce, který jel se svou babičkou vlakem, který havaroval, ve druhé části jsem pak byla příbuznou dvou studentů ze školy, kde se střílelo. Většina personálu se chovala velmi příjemně a s ochotou poskytovali potřebné informace. Ve druhé části to na mě ale trochu působilo, že komunikace mezi nemocnicí a centrem není ideální. Díky cvičení jsem blíže poznala, jak celá organizace při takových událostech probíhá, takže kdybych se někdy v podobné situaci sama ocitla, vím, co mohu čekat,“ řekla jedna z figurantek v asistenčním centru Radka Pilátová, studentka programu Všeobecná sestra.

Součástí dvoudenního cvičení složek integrovaného záchranného systému, které dostalo název Síť – Amok, byla vedle železničního neštěstí a útoku střelců ve škole také simulace rozsáhlého výpadku elektrického proudu. Do cvičení se zapojilo na čtyřicet organizací, dvě stě policistů, záchranářů a členů zdravotnického personálu a krizového štábu a 120 figurantů, kromě studentů také třeba pracovníků magistrátu. Cílem cvičení bylo prohloubení spolupráce mezi všemi složkami integrovaného záchranného systému a krizového řízení.