Studenti natočili jeden den univerzity. Dejte jim svůj hlas

Foto: AVP UP
Středa 3. leden 2024, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Jeden den univerzity očima studentů zachycený do 450 sekund. To je krátký film, který ke 450. výročí založení olomouckého vysokého učení natočily pod vedením Audiovizuální produkce UP tři studentské týmy. Kdo zachytil UP nejlépe? O tom budou rozhodovat diváci, protože mohou hlasovat, která z částí snímku je nejlepší.

„Na jaře jsme vyhlásili studentskou soutěž. Její zadání bylo jednoduché: hledáme týmy z fakult, které by si mezi sebe rozdělily univerzitní den tak, aby ve výsledku jedna skupina točila dopoledne, druhá odpoledne a třetí večer. Dohromady 450 sekund studentského pohledu na jeden den naší univerzity,“ uvedl Martin Müller, vedoucí Audiovizuální produkce UP.

Průběh celoročních oslav, kterými si v loňském roce univerzita připomínala výročí založení, si můžete podrobněji projít zde.

Do soutěže se přihlásily týmy z filozofické, pedagogické a teologické fakulty. „Studenti si vylosovali část dne, kterou zachytí, a pak už bylo na nich připravit námět, scénář, natáčení i výsledné zpracování. Měli k dispozici i zkušeného odborného garanta, kterým byl Tomáš Doruška, vedoucí katedry střihové skladby na FAMU,“ doplnil Martin Müller.

Složení tvůrčích týmů:

CMTF: Štěpán Zvoníček, Edita Vahalíková, Inna Isaeva, Barbora Hájková

FF: Matyáš Erban, Adam Niezgoda, Alžběta Fahrnerová, Mikuláš Kostan

PdF: Kateřina Holbová, Iveta Kamenčáková, Filip Staněk

„My jsme si vylosovali odpoledne a využili jsme toho, že jsme mohli natočit inauguraci děkana lékařské fakulty. Napadlo nás totiž, že by takový slavnostní akt mohl vytvořit zajímavý kontrast s jinak všedním dnem studenta,“ vysvětlila dramaturgický záměr týmu z CMTF studentka Edita Vahalíková z katedry komunikace. Studenti pracovali na svých částech několik měsíců, museli zvládnout produkci, techniku, střih i postprodukci.

„Byla to pro mě velká zkušenost, hodně jsem se na tom naučila, hlavně v ty okamžiky, kdy věci nejdou tak, jak si člověk představuje. Přínosné byly i konzultace s lidmi, kteří jsou ve svých oborech odborníky,“ dodala studentka Etiky a kultury v mediální komunikaci.

Video si můžete pustit níže.

Která část videa vás oslovila nejvíce? Hlasovat můžete zde, případně po načtení QR kódu.