Studenti opět pomohou dětem a seniorům díky projektu Vánoce pro všechny

Čtvrtek 14. listopad 2019, 12:09 – Text: OK

Olomouc (14. 11. 2019) – Projekt studentů Univerzity Palackého v Olomouci s názvem Vánoce pro všechny již počtvrté nadělí radost, dárky a vánoční atmosféru lidem, na které bývá často zapomínáno. Kromě seniorů a pacientů z léčeben pro dlouhodobě nemocné myslí iniciativa i na děti s poruchou autistického spektra z Centra JAN. Letos se na dárky dle svého přání mohou těšit klienti z pěti zařízení.

Od desítek ke stovkám obdarovaných

Dobročinný neziskový projekt studentek z olomoucké univerzity se snaží přinést ducha Vánoc těm, kteří jsou během svátků často opuštění a nemají možnost trávit Vánoce s rodinou, nebo rodinu vůbec nemají. Cílem je ukázat jim, že na světě jsou stále lidé, kteří na ně myslí.

„Již tradičně jsme oslovili Vojenskou nemocnici v Olomouci, LDN v Moravském Berouně, Dům pokojného stáří v Bohuslavicích, Centrum JAN a nově i LDN Nemocnice Šternberk. Máme radost, že počet obdarovaných se letos opět navýší,“ řekla organizátorka projektu Nela Chudová. Zatímco v roce 2016, kdy projekt začínal, bylo třemi dobrovolníky obdarováno pouhých patnáct pacientů z Vojenské nemocnice v Olomouci, minulý rok to bylo už 285 obdarovaných a 80 zapojených dobrovolníků z řad studentů, zaměstnanců univerzity, ale i veřejnosti. Celkem se rozdalo 439 dárků. „Vánoce pro všechny patří v posledních letech k nejvýznamnějším dobrovolnickým aktivitám na univerzitě a jsme rádi, že můžeme být nápomocni při organizaci,“ ocenil výzvu Petr Bilík, prorektor UP pro vnější vztahy.

Nikdo nezůstane bez dárku

Vše je založeno na osobním přístupu a dobrovolnictví bez nároku na odměnu. Proto jako každý rok organizátorky 2. a 3. prosince společně s dobrovolníky osobně navštíví zapojené děti a seniory a budou zjišťovat, co by rádi našli pod stromečkem. Ke konci týdne pak budou jejich vánoční přání zveřejněna na facebookové stránce Vánoce pro všechny a na webové stránce www.vanocevsem.cz. Tím odstartuje rezervace dárků pro donátory. „Stejně jako loni mohou lidé pomoci také s výrobou přáníček a pečením cukroví, které následně dobrovolníci balíčkují a distribuují. Každý senior tak má zajištěn alespoň malý dáreček,“ dodala Chudová.

Dárky si bude moct zarezervovat kdokoliv přes krátký formulář na webových stránkách. Proces je jednoduchý – stačí vyplnit formulář, následně dárek koupit, zabalit, označit štítkem se jménem obdarovávaného a do 18. prosince přinést na recepci Knihovny UP. „To všechno by nebylo možné bez dobrovolníků, kteří jsou ochotni ukrojit si kousek svého volného času a nabídnout pomocnou ruku, bez sponzorů a bez Univerzity Palackého, jež nám poskytuje zázemí – ať už jsou to prostory v knihovně, nebo pomoc při organizaci,“ poděkovala Chudová. Od minulého roku je tu řešení i pro ty, kteří by se rádi zapojili, ale nemají možnost koupit dárek a přinést jej do knihovny. Organizátoři projektu totiž zřídili transparentní účet, na který lze zaslat libovolnou částku. „Letošní ročník vyvrcholí 19. a 20 prosince, kdy pojedeme s dobrovolníky všechny obdarovávat. Večer zakončíme stejně jako minulý rok večírkem s dětmi z Centra JAN,“ uzavřela Chudová.

Více informací o projektu Vánoce pro všechny naleznete na www.vanocevsem.cz.

Kontakt:
Nela Chudová | organizátorka