Studenti pedagogické fakulty pomáhají Klokánku v Dlouhé Loučce

Student Jan Kocur pomáhá Klokánku do konce tohoto týdne.
Foto: archiv PdF UP
Čtvrtek 19. březen 2020, 20:30 – Text: Milada Hronová

Do svízelné situace se dostalo zařízení Klokánek v Dlouhé Loučce, kterému nyní pomáhají studenti Pedagogické fakulty UP. Centru, které pečuje o děti, poskytla fakulta navíc i operativní pomoc v hodnotě devět tisíc korun.

Centrum Klokánek v Dlouhé Loučce, které zajišťuje rodinnou péči, se dostalo do velmi tíživé situace ve chvíli, kdy se v karanténě ocitlo město Uničov. Právě z Uničova totiž do Klokánku dojížděly pracovnice, které se tak již za dětmi nemohly dostat.

„Většina našich tet bydlí právě v Uničově. S nastalou situací nám tak zůstaly pouze dvě, které jsou v Klokánku už skoro dva týdny a bez přestání pečují o čtrnáct dětí. Když jsme zaznamenaly, že Pedagogická fakulta Univerzity Palackého nabízí rozmanitou pomoc, neváhaly jsme s oslovením. Nyní už máme v centru dva studenty této fakulty a jsme za ně velmi rádi,“ uvedla Alena Holcová, zástupkyně ředitelky Klokánku v Dlouhé Loučce.

V Klokánku jsou umístěny děti ve věku od dvou do sedmnácti let. Žijí v bytech po čtyřech. Zaměstnanci centra se zde střídají po týdnu. Studenti pedagogické fakulty jsou zde připraveni pomáhat do konce týdne.

„Když jsme přijeli, děti si hrály na zahradě. Na zahradě i v domě jsme viděli batolit se i úplně malinké děti. Panuje tu klid, i když děti vědí, že se něco děje. Už například proto, že nosíme roušky. Na tamních tetách je vidět únava, přesto jsou velmi příjemné a usměvavé,“ popsal Jan Kocur, student prvního ročníku sociální pedagogiky se specializací na výchovu ve volném čase. Dodal, že nad svou motivací, proč teď a právě takto pomoci, nepřemýšlel. „Prostě jsem teď volný, zůstal jsem v Olomouci na kolejích, a tak můžu pomoct. Do Dlouhé Loučky jsem vzal s sebou kytaru i nějaké hry. Snad to zvládnu,“ dodal.

Podle proděkanky pedagogické fakulty Petry Šobáňové jsou Klokánku v Dlouhé Loučce připraveni v příštím týdnu pomoci další studenti fakulty.  

„Klokánku jsme předali i rychlou operativní pomoc v podobě velkého nákupu. V centru si totiž tety a strýcové sami zajišťují své malé domácnosti, což je teď také problém. V celkové hodnotě devět tisíc korun jsme jim proto nakoupili a přivezli i drogerii a potraviny. Vše jsme předali jako dar zaměstnanců naší fakulty. Situaci v Dlouhé Loučce sledujeme a jsme připraveni znovu vyrazit pomoci,“ řekla Petra Šobáňová.

Pedagogická fakulta se zabývá také poptávkou hlídání dětí zaměstnanců FNOl. Studenti též vytvořili stránku plnou nápadů a tipů, co dělat s dětmi doma tak, aby se učily i zabavily. Více ZDE. 

Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je nabídnout dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět ke své rodině nebo dokud pro ně není nalezena trvalá náhradní rodinná péče (osvojení, pěstounská péče, svěření do výchovy třetí osoby). Klokánky mají pověření MPSV jako zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Mají nepřetržitý provoz. Zdroj www.fond.cz.

Zpět