Studenti práv přivezli z argumentační soutěže dvě cenná umístění

Olomoucký tým ve složení Marek Ćmiel, Klára Jochymková, Debora Chlebková a Marek Masarik (zleva) obsadil 2. místo. Fotogalerie: Liga lidských práv
čtvrtek 4. duben 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Dva týmy v soutěži a z toho dvě cenná umístění, druhé a třetí místo, a k tomu navrch cena za nejlepší písemné podání a titul Nejlepší řečník. S takovým skóre se vrátili studenti právnické fakulty z celostátního finále soutěže v simulovaném soudním procesu – Lidskoprávní Moot Court. Finále se uskutečnilo na Ústavním soudu a své zástupce do něj vyslaly všechny právnické fakulty v Česku.

Soutěž pro studenty právnických fakult již posedmé organizovala Liga lidských práv ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. „Podstatou soutěže je vždy obhajoba a obžaloba v případu řešícím lidská práva. Letos se případ týkal matky nakažené virem HIV, která se v průběhu těhotenství chovala způsobem, který fatálně ovlivnil život dítě. Týmy nejprve sepisují písemná podání a potom jsou na řadě ústní kola – fakultní a celostátní,“ řekl za organizátory Petr Havlík s tím, že studenti musejí být odborně připraveni jak na obhajobu, tak na obžalobu.

Výkony soutěžících ve finále na Ústavním soudu, kterého se zúčastnilo šest týmu ze čtyř právnických fakult, posuzovala porota ve složení Lenka Bradáčová, pražská vrchní státní zástupkyně, Kateřina Šimáčková, soudkyně Ústavního soudu ČR, Vojtěch Šimíček, soudce Ústavního soudu ČR, a Zuzana Candigliota, advokátka a právnička Ligy lidských práv. Porotu nakonec nejvíce zaujaly argumenty a vedení případu v podání plzeňského týmu, druhý skončil olomoucký tým ve složení Marek Masarik, Debora Chlebková, Klára Jochymková a Marek Ćmiel.

„Líbilo se nám zadání případu, že šlo o trestně právní případ, tak jsme se přihlásili. Příprava na soutěž nám zabrala velkou část zimního semestru, ale stálo to za to. Finálové kolo mělo své kouzlo už tím, kde se konalo a kdo seděl v porotě. Asi bychom ocenili od porotců věcnější zpětnou vazbu, ale z druhého místa máme samozřejmě radost,“ zhodnotil za tým Marek Masarik. Se svými kolegy se shodl, že díky soutěži se naučili týmové spolupráci a vylepšili především své prezentační dovednosti. Tým kolem Marka Masarika, který při přípravě spolupracoval s Maximem Tomoszkem z katedry ústavního práva a konzultoval komplikované trestní otázky s Filipem Ščerbou z katedry trestního práva, si navíc z Brna přivezl cenu za nejlepší písemné podání.

Zatímco v minulých ročnících Lidskoprávního Moot Courtu pořadatelé třetí místo nevyhlašovali, letos udělali výjimku. Důvodem byl skvělý výkon dalšího olomouckého týmu ve složení Zuzana Viceníková, Kateřina Vlčková a Adriana Černochová, kterému jen těsně unikla účast v závěrečném superfinále. „Všem posluchačům práv bych podobné soutěže doporučila. Je to skvělá zkušenost, vypracujete písemné podání a hlavně obhajujete své názory, argumentujete a odpovídáte na všetečné otázky odborníků z praxe,“ zhodnotila Zuzana Viceníková, které porota udělila titul Nejlepší řečník. Ten získala také při „domácím“ fakultním kole. „Obě ocenění mě příjemně překvapila a zároveň potěšila. Nejsou to ceny jen pro mě, ale pro celý náš tým i pro fakultu. Velkou zásluhu na našem úspěchu má Lucia Madleňáková z katedry správního práva a finančního práva, která nás koučovala,“ dodala úspěšná studentka. Se svými kolegyněmi uvažují, že by do budoucna vyzkoušely podobnou soutěž nebo si Lidskoprávní Moot Court i zopakovaly.

Aktivit posluchačů nad rámec studijních povinností si váží i vedení PF UP. „Je skvělé, že máme studenty, kteří jsou ochotni při náročném studiu svůj volný čas věnovat odborných soutěžím. Dělají fakultě skvělou reklamu,“ uvedla Zdenka Papoušková, děkanka fakulty.

Všech sedm studentů, kteří reprezentovali olomoucká práva, studuje společně ve třetím ročníku magisterský obor Právo. Tým kolem Marka Masarika, téměř v totožném složení, navíc pro PF UP získal v roce 2017 cenné vítězství ve finále česko-slovenského římsko-právního moot courtu.