Studenti přihlášení k pobytu na kolejích nebudou muset platit městu za odpad

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 19. listopad 2020, 13:00 – Text: Ivana Pustějovská

Studenti, kteří jsou přihlášeni k pobytu v Olomouci na vysokoškolských kolejích a nedovršili 26 let, budou osvobozeni od poplatků za odpad. Počítá s tím vyhláška o místních poplatcích, kterou schválilo olomoucké zastupitelstvo. Úprava bude platit od příštího roku. Vyřeší se tak problém, který v minulých letech trápil desítky zahraničních studentů UP.

Celý problém, který se netýkal jen Olomouce, vznikl před lety s novelou zákona o odpadech. Podle té musí v České republice za odpady platit i cizinci, kteří tu mají povolený trvalý či přechodný pobyt. V praxi to znamená, že zahraniční studenti, včetně těch ze Slovenska, se musí přihlásit k pobytu a platit „za popelnice“. (Čeští studenti musí odvést poplatek v místě trvalého bydliště.) Někteří studenti o placení nevěděli, začali například studovat před změnou zákona, jiní si zase mysleli, že ukončením studia a odstěhováním se z města, jim automaticky zaniká pobyt, a tím povinnost platit. Dotklo se to desítek zahraničních studentů, někteří museli dokonce řešit i exekuce.

Olomoučtí radní navrhli a zastupitelé odsouhlasili, aby právě studenti, kteří jsou přihlášeni k pobytu na kolejích a není jim ještě 26 let, byli od poplatku osvobozeni. „Je to vstřícný krok města vůči zahraničním studentům UP,“ uvedl náměstek primátora Otakar Bačák. Univerzita Palackého rozhodnutích radní vítá. „Jsme za něj rádi, protože budou jasně daná pravidla, která našim studentům žijícím v Olomouci usnadní pobyt,“ uvedl prorektor pro vnější vztahy UP Petr Bilík.

Zpět