Studenti prošli výcvikem záchrany tonoucího ze zamrzlé vodní hladiny

Z kurzu na zamrzlém Lipně. Fotogalerie: Zdeněk Melichařík a Vodní záchranná služba ČČK Český Krumlov
sobota 9. únor 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Čtyři intenzivní ledové dny na lipenské přehradě mají za sebou studenti fakulty tělesné kultury. Pod dohledem zkušených vodních záchranářů ze základny v Dolní Vltavici si osvojili zásady bezpečného pohybu na ledě a především nejrůznější techniky záchrany tonoucího ze zamrzlé vodní hladiny. 

„Zásadní je, aby si člověk, který se propadne ledem, dokázal pomoci sám. Může trvat poměrně dlouho, než se k němu dostane pomoc, do té doby ale může umrznout. Studenti si tak vyzkoušeli, jak vylézt z vody zpět na led. Zjistili, že je nesmysl snažit se lézt na led před sebou, když led vzadu je unesl, nebo že není dobré se hned postavit, ale je třeba rozložit váhu. Při záchraně tonoucího pak zkoušeli i různé improvizované pomůcky, například žebřík. Absolvovali i nácvik záchrany v týmu, kde má každý nějakou svou funkci a musí vzájemně komunikovat,“ nastínil průběh kurzu jeho garant Jiří Vrba z katedry aplikovaných pohybových aktivit.

Program zahrnoval i teoretické přednášky, nezbytnou součástí bylo ranní „probouzecí“ otužování v ledové vodě. K závěrečné zkoušce už totiž účastníci kurzu nenastupovali v tak zvaném suchém obleku a helmě jako při nácviku, nýbrž v civilním oblečení.

„Zkouškou prošli všichni velmi dobře, chyb jsme zaznamenali minimálně. Ale je nutné přiznat, že to měli o něco snazší než jejich předchůdci. Led na Lipně totiž měl na tloušťku přes 20 centimetrů, takže nám v něm museli vyřezat díru hasiči a bylo docela snadné z ní vylézt. Vloni byl ale led na přehradě silný jen do 5 centimetrů, to byl trochu jiný zážitek,“ podotkl Vrba.

Kurz absolvovala desítka studentů, vesměs z oboru Ochrana obyvatelstva. Byla mezi nimi i neslyšící Tamara Bjalková. „Kurz byl luxusní. Měla jsem předtím velké obavy, jaké to bude, vlézt do ledové vody. Ale když jsem do ní vlezla, tak úplně v pohodě. Za chvilku mi bylo teplo. Od kurzu chodím každý den do řeky,“ prozradila. „Byla jsem tam bez tlumočníka, nějaké informace mi unikly. Ale to vůbec nevadilo, protože jsem kolem sebe měla úžasné lidi, kteří mi se vším pomohli a nenechali mě utopit,“ dodala studentka.