Studenti se na lanech utkali o titul univerzitního přeborníka ve šplhu

Z přeboru. Fotogalerie: Daniel Mikeška
Čtvrtek 29. březen 2018, 16:09 – Text: Martin Višňa, Daniel Mikeška

Tělocvična Hynaisova opět po roce žila univerzitním přeborem ve šplhu. V tradičně bouřlivé sportovní atmosféře změřilo své síly na 120 závodníků, především studentů pořádající fakulty tělesné kultury. V ženských kategoriích se blýskla Lucie Kubíčková, mezi muži obhajoval loňská prvenství Jonáš Vilikovský.

Na osmimetrovém laně se rekreologovi obhajoba podařila, vyšplhal v čase 8,62 sekundy. Na čtyřech metrech, kde loni stanovil nový rekord, ale skončil až druhý, od vítěze Daniela Vydry z ochrany obyvatelstva ho dělily čtyři setiny sekundy. „Jsem spokojený, měl jsem štěstí. Osmičku jsem šel vyloženě jen zkusit, ta čtyřka mi ale vyšla. Od malička dělám judo, šplh máme součástí přípravy, tak mám něco našplháno,“ prozradil po výkonu Daniel Vydra.

Mezi ženami vyšplhala na čtyřmetrovém laně nejrychleji studentka tělesné výchovy a biologie Lucie Kubíčková, a sice v čase 5,06 sekundy. „Nijak zvlášť jsem se nepřipravovala, šplhat jsem se naučila asi ve třetí třídě v gymnastice a tím to zhaslo. Vůbec jsem tak nečekala, že vyhraji, bylo tu spoustu šikovných holek,“ uvedla přebornice.

K triumfu o něco později přidala ještě třetí místo na osmimetrovém laně. Prvenství na osmičce si vyšplhala Michaela Veličková z aplikované tělesné výchovy. Ta už v minulosti titul přebornice Univerzity Palackého nosila, když ovládla ženské kategorie přeboru ve šplhu v roce 2015. Přestože nyní přiznala, že závod byl těžší než obvykle, osm metrů lana zdolala o sekundu rychleji než před třemi lety, v čase 11,27 sekundy.

Přebor Univerzity Palackého ve šplhu na laně organizuje katedra sportu fakulty tělesné kultury ve spolupráci s oddílem gymnastiky SK UP od roku 2004. Velkou část závodníků tradičně tvoří studenti prvního ročníku, kteří mají účast na přeboru mezi zápočtovými požadavky z gymnastiky, soutěž je ale otevřená i dalším zájemcům.