Studenti UP 2021: Začalo dotazovací šetření mezi posluchači univerzity

Foto: Jan Andreáš
Pátek 23. duben 2021, 13:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Jak se studující Univerzity Palackého proměnili za posledních deset, dvacet let? Jaké je být studentem této univerzity tady a teď? Odpovědi hledá dotazníkové šetření FF UP. Všichni posluchači olomoucké univerzity mají možnost přispět k zajímavému výzkumu.

„Stačí nám vašich patnáct minut. Dotazování jsme spustili tento týden a probíhá online. Budeme velmi rádi za všechny vaše odpovědi,“ vzkazuje za výzkumný tým studentům Univerzity Palackého Dan Ryšavý z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty UP. Šetření je součástí výzkumu Studenti UP 2021 a podpořila ho Studentská grantová soutěž.

Podle Dana Ryšavého část dotazování navazuje na výzkumy, které se mezi studenty UP uskutečnily v letech 2001 a 2010. „Jde nám o srovnání postojů tehdejších studentů a studentek s jejich dnešními následovníky. Ptáme se na postoje k proměnám vysokého školství, skloubení práce se studiem či studium v zahraničí. Palčivým tématem posledních let je pro mnohé studenty bydlení, proto se mu také věnujeme. Situace na trhu s bydlením klade na mladé lidi nemalé nároky,“ dodává Dan Ryšavý. Doplňuje, že výzkumný tým si samozřejmě uvědomuje, že aktuální situaci studujících zásadně ovlivňuje pandemie covidu-19, a dílčím způsobem se tak i této otázky v šetření dotýká.

„Všichni studenti a studentky UP by v současné době již měli mít výzvu k vyplnění uvedeného dotazníku ve své univerzitní e-mailové poště. Nyní počítáme s třítýdenním sběrem dat, která budou zpracována anonymně. Prosím tímto studenty o spolupráci. Nehrajeme na to, kdo bude první, stý či tisící. Raději bychom uvítali tří-, čtyř- či pětitisícího odpovídajícího,“ uvádí za výzkumný tým.  

Výsledky výzkumu budou dostupné prostřednictvím komunikačních kanálů UP jak studentkám a studentům UP, tak i širšímu okruhu zájemců. Zároveň budou součástí odborných analýz, které výzkumný tým nabídne k publikaci v domácích i zahraničních sociálněvědných časopisech. Data jistě využijí ve své výuce pedagogové, případně i posluchači v přípravě kvalifikačních prací.

Zpět