Studenti vytvořili interaktivní mapu pro Barum Czech Rally Zlín

Interaktivní mapa
Foto: Martin Gabryš
pátek 7. září 2018, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Téměř čtyřicet tisíc lidí z České republiky i ze zahraničí během dvou týdnů použilo novou interaktivní mapu pro automobilovou soutěž Barum Czech Rally Zlín. Mapovou aplikaci vytvořil student geoinformatiky Martin Gabryš z přírodovědecké fakulty společně s kolegou Adamem Hemžalem, studentem informačních technologií na VŠE v Praze.

Pomocí aplikace si uživatelé mohli na obrazovce mobilního telefonu, tabletu či počítače zobrazit rychlostní zkoušky, seznam závodníků, výsledky závodů, divácká místa a jiné zajímavé body. Mapová aplikace, která umožňovala vyhledat i nabídku stravování, ubytování či výletu v okolí závodu, se jako první ve svém oboru specializovala na automobilovou soutěž rally.

„Vytvořit takovou aplikaci jsem chtěl už v minulém roce, ale neměl jsem potřebné znalosti a kontakty, abych mohl něco takového realizovat. Vzhledem k tomu, že jsem spíše kartograf než programátor, požádal jsem svého bývalého spolužáka Adama Hemžala, aby mi pomohl," přiblížil vznik aplikace Martin Gabryš.

Prototyp webové mapové aplikace vznikl nejprve v rámci jeho semestrální práce na přírodovědecké fakultě. „S pomocí Stanislava Koláře, starosty Žlutavy, jsem poté prototyp představil vedení Barum Rally. Jelikož projevilo zájem, domluvili jsme se na spolupráci a začali jsme pracovat na funkcionalitě aplikace a následně na naplnění daty," uvedl student geoinformatiky.

Fanoušci rally mohli mapovou aplikaci poprvé využít 13. srpna 2018, tedy jedenáct dní před oficiálním závodem automobilů, který se jel na silnicích ve Zlínském kraji. Informace o zprovoznění mapy byla zveřejněna na facebookovém profilu Barum Czech Rally Zlín, ihned vzbudila velký zájem. Mapovou aplikaci najdete na odkaze www.czechrally.com/map nebo v divácké sekci v rámci map rychlostních zkoušek. Martin Gabryš plánuje vytvořit podobnou mapovou aplikaci i pro další závody.