Studenti z UP vyjedou do Moldavska obohatit své teoretické znalosti o praktické zkušenosti z oblasti rozvoje

Středa 29. květen 2019, 8:32

Po čtyřech letech vycestují studenti a studentky katedry rozvojových a environmentálních studií z Univerzity Palackého opět do Moldavska, aby tam obohatili své teoretické znalosti o praktické zkušenosti z oblasti rozvojové spolupráce. V terénu navštíví konkrétní projekty ČR i vybraných mezinárodních organizací. Po návratu z exkurze pak budou doma šířit osvětu - skrze besedy, vzdělávací aktivity a mediální výstupy.

Moldavsko patří mezi prioritní země české Zahraniční rozvojové spolupráce. Právě tam se v první polovině června vydají studenti a studentky Katedry rozvojových a environmentálních studií (KRES) Univerzity Palackého. Na exkurzi budou mladí lidé z Olomouce přímo v terénu konfrontovat své teoretické znalosti s praktickými ukázkami realizace rozvojových projektů českých organizací Člověk v tísni, Charita ČR, ADRA, Dekonta či ÚKZUZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský), které byly financovány prostřednictvím grantů České rozvojové agentury (ČRA). Studenti a studentky KRES uvidí praktické zemědělské, sociální i zdravotnické projekty či podporu rozvoje kapacit místních samospráv a malých komunit a také projekty v oblasti rozvoje občanské společnosti.

V těchto dnech navíc slaví Východní partnerství (projekt iniciovaný Evropskou unií v rámci evropské politiky sousedství) desáté výročí od svého vzniku. Moldavsko je jedním ze šestice států, které tvoří tuto iniciativu, podepsanou v květnu 2009 během českého předsednictví v Praze. Proto se otázky studentek a studentů mezinárodních rozvojových studií budou orientovat také na vztahy EU a Moldavska, ekonomický rozvoj, reformní a demokratizační procesy a také možné rozšíření unie. Skupina z Olomouce také navštíví Delegaci EU v Kišiněvě, kterou momentálně vede slovenský diplomat Peter Michalko.

V rámci programu studijní cesty navštíví studenti a studentky kromě Delegace EU v Moldavsku, také kanceláře Transparency International, National Democratic Institute, UNDP (Rozvojový program OSN) nebo UN Women a bude se hodně diskutovat o roli občanské společnosti a neziskových, ale také mezinárodních organizací při budování míru a mezikulturního dialogu v tomto regionu. Nevynechají také diskuze se zástupci a rozvojovými diplomaty Velvyslanectví ČR a SR v Moldavsku.

Se svými vrstevníky z místních organizací a ze škol se účastníci studijní cesty budou bavit na téma programů pro mládež, podporu občanské participace, zaměstnanosti a vytváření pracovních příležitostí a studijních pobytů realizovaných prostřednictvím programu Erasmus+. Diskuze se dotkne nedávných voleb do Evropského parlamentu a pokusů o odhalení deziformací a falešných zpráv na internetu, které se snaží manipulovat s veřejným míněním a dezintegrovat společnost.

Podobnou exrkurzi již tato olomoucká katedra organizovala v roce 2015, a ohlas i zájem veřejnosti o prezentace mladých po jejich návratu z Moldavska byl skvělý. Letošní exkurze je sočástí projektu globálního rozvojového vzdelávání: „Rozvojová spolupráce na vlastní oči“. Exkurze není orientována jen na hlavní město Kisiněv, ale studenti a studentky vycestují i do eko-vesnice Riscova, do měst Soroca či Markulesti a uvidí také vinný sklípek v regionu v Milestii Mici. Exkurze je spolufinancována Českou rozvojovou agenturou.

V těchto dnech probíhá intenzivní příprava na exkurzi. Také vedení studentů během cesty a po jejím ukončení bude důležité. Během exkurze budou proto pravidelně probíhat reflexe a navázání znalostí získaných z praxe na teoretické vědomosti z výuky. Pod vedením profesionální žurnalistky pak budou studenti a studentky po návratu z cesty přetavovat své zkušenosti v praktické aktivity, ať už osvětového, edukativního či mediálního charakteru. Budou přitom aplikovat poznatky nabyté během přípravného workshopu rozvojové žurnalistiky.

Text: Božena Markovič Baluchová, Simona Šafaříková, Lenka Dušková, KRES PřF UP

Zpět