Studenti záchranářství z FZV UP získali stříbro v soutěži Den první pomoci Ostrava

Oba týmy z FZV UP podpořila na soutěži Den první pomoci Ostrava také přednostka ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Marinella Danosová (na snímku zcela vlevo). Foto: Jan Lasovský
Pátek 24. květen 2024, 13:00 – Text: David Kresta

Skvělého umístění dosáhli budoucí záchranáři z Fakulty zdravotnických věd UP na 17. ročníku soutěže Den první pomoci Ostrava. Mezi patnácti týmy z České republiky a Slovenska vybojoval tým ve složení Bohdana Vařeková, Sabina Zálešáková a David Horák druhé místo.

Soutěž studentů zdravotnického záchranářství se letos konala v Kunčicích pod Ondřejníkem a Frenštátě pod Radhoštěm. Hodnocená část proběhla ve dvou dnech. „Po příjezdu nás čekala odpolední etapa se čtyřmi stanovišti. Měli jsme například možnost spolupracovat s ostatními týmy při řešení mimořádné události – simulované dopravní nehody autobusu a ošetření většího počtu pacientů. Během následné noční etapy jsme se ocitli v různých dramatických situacích. Zasahovali jsme při hospodské potyčce, která vyústila v bodné poranění pacienta nožem, navštívili jsme bezdomovecké doupě nebo jsme přímo v sanitním voze ošetřovali pacientku s plicním edémem,“ uvedla studentka 3. ročníku zdravotnického záchranářství Bohdana Vařeková.

Na noční etapu, která skončila po druhé hodině ranní, navázala celodenní etapa a na týmu se začal podepisovat spánkový deficit a únava. „Ne všechny úkoly jsme zvládli podle našich představ, ale radost po povedeném stanovišti nám udržela dobrou náladu,“ přiblížila studentka 3. ročníku zdravotnického záchranářství Sabina Zálešáková. Za nejnáročnější označují účastníci soutěže stanoviště urgentního příjmu, kde měli na starost intoxikovaného pacienta léky a zároveň lékaře, u kterého došlo k podání zaměněných léků a přechodné zástavě dechové aktivity. „Práce v podmínkách urgentního příjmu pro nás byla náročná, protože jsme více zvyklí na poskytování přednemocniční neodkladné péče, a proto bylo toto stanoviště pro náš tým poměrně dost hektické,“ popsala Bohdana Vařeková.

Na vítězství nakonec týmu z FZV UP scházely pouhé dva body, více než stříbra ze soutěže si ale cení získaných zkušeností. „Budou se nám hodit jak v budoucím zaměstnání, tak při přípravě na státní závěrečnou zkoušku, která nás zanedlouho čeká. Celkově na soutěži panovala skvělá atmosféra doprovázená krásným počasím a organizátorům soutěže patří velké poděkování,“ zdůraznila Sabina Zálešáková. „Za velký přínos považuji možnost vyzkoušení si různých invazivních výkonů, například zajištění dýchacích cest pomocí koniotomie na živém namaskovaném pacientovi nebo oboustranná torakotomie, u pacienta, který při kácení stromů spadl z výšky pěti metrů. Celá soutěž byla skvěle zorganizovaná,“ doplnila Bohdana Vařeková.

Do první desítky se dostal i druhý tým z FZV UP ve složení Kateřina Nedomová, Jaroslav Kubíček a Kryštof Kubíček, který skončil sedmý. „Je to opravdový úspěch, přitom na této soutěži se naši studenti opakovaně umísťují na předních příčkách. Vypovídá to o kvalitě jejich přípravy na budoucí povolání. Jsem na naše studenty opravdu pyšná,“ shrnula přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Marinella Danosová.