Studenti získali stříbro na Turnaji mladých fyziků v Singapuru

Gymnazisté si z mezinárodního Turnaje mladých fyziků přivezli stříbrné medaile.
Foto: Tomáš Opatrný
Neděle 16. červenec 2017, 9:00 – Text: Martina Šaradínová

Pětice studentů opavského Mendelova gymnázia na letošním mezinárodním Turnaji mladých fyziků získali stříbrné medaile. K vynikajícímu úspěchu českého týmu přispěli i odborníci z přírodovědecké fakulty, pod jejichž vedením se vítězové národního kola na klání připravovali. Na konci června strávili v Olomouci zhruba týden a spolu se zdejšími fyziky vylepšovali návrhy pro řešení zadaných úkolů.

„Tentokrát se našim reprezentantům zadařilo mnohem lépe než v předchozích letech.  Hoši předvedli mimořádný výkon. Za jednu svou prezentaci dokonce sklidili desítku od dvou porotců, přičemž toto ohodnocení se uděluje jen zřídka. Jeden z porotců uvedl, že to byla vůbec nejlepší prezentace, kterou viděl,“ uvedl Tomáš Opatrný z katedry optiky, jenž soutěžící doprovázel.

Podle něj je turnaj považován za jednu z nejnáročnějších soutěží pro středoškoláky. Týmy se střídají v rolích referenta (prezentují své řešení zadaného fyzikálního problému), oponenta a recenzenta. Každý z nich projde pěti souboji, v nichž musí prokázat kreativitu a především obhájit postupy, které pro vyřešení zadaného úkolu navrhují. Zlaté medaile získají čtyři nejlepší týmy, dalších pět potom stříbro.

Úspěchu si velmi cení i kapitán týmu Pavel Štěpánek. Turnaji mladých fyziků se věnoval třetím rokem a považuje ho za jednu z nejlepších soutěží, které kdy zkusil. „Stříbrného umístění ze Singapuru si moc vážím, nejlepší týmy na této soutěži mají opravdu dobrou úroveň. Myslím si, že za naším letošním úspěchem stojí jednak naše dosavadní zkušenosti, jednak podpora institucí a ochotných lidí. Univerzita Palackého nemůže být opomenuta. Dalším faktorem je to, že výkony členů letošního týmu byly velmi vyrovnané,“ domnívá se Štěpánek.

Se soutěžícími z opavského gymnázia přírodovědecká fakulta spolupracuje řadu let. Studenti konzultovali své nápady s odborníky z katedry optiky, katedry experimentální fyziky, Společné laboratoře optiky nebo Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.

„Turnaj mladých fyziků vyžaduje tvořivý přístup k otevřeným problémům, velmi hodnotné je pokusit se o porovnání matematických popisů fyzikálních dějů s výsledky reálného experimentu. V tomto ohledu je soutěž také velmi náročná a vyžaduje skutečně mnoho času. Nyní se mi zdá, že vypracovat dobré řešení je stejně náročné jako je srozumitelně předat porotě a ostatním týmům,“ doplnil gymnazista.

Letos se konal 30. ročník soutěže a zúčastnily se jí týmy z 30 zemí. Absolutním vítězem se po páté v řadě stal Singapur.