Studenti změřili síly ve šplhu na laně

Přebor UP ve šplhu 2019. Mezi muži na čtyřmetrovém laně zvítězil Jonáš Vilikovský. Fotogalerie: Martin Višňa
Úterý 2. duben 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

V tělocvičně Hynaisova se po roce opět bojovalo o titul univerzitního přeborníka ve šplhu na laně. Stupně vítězů v bouřlivé atmosféře, kterou vytvořilo přes 150 závodníků, ale i příchozí fanoušci, opanovaly vesměs známé tváře. Až na Veroniku Strýčkovou, nejrychlejší ženu na čtyřmetrovém laně, bodovali nynější vítězové na přeboru i v minulosti.

„Závod se mi velmi líbil. Nečekala jsem, že všichni budou tak fandit, byl tu příjemný kolektiv,“ hodnotila Veronika Strýčková, která s časem 4,30 sekundy za sebou nechala všechny ostatní soupeřky. Bez přípravy. „Dělám atletiku, skáču o tyči. Mám sílu v rukou, tak to bude tím,“ dodala s úsměvem studentka tělesné výchovy a matematiky. „Bednu“ si vyšplhala ještě na osmimetrovém laně, kde skončila třetí. Dvakrát mezi ženami bodovala rekreoložka Michaela Matúšová, jak na „čtyřce“, tak na „osmičce“ předvedla druhý nejlepší čas. Osmimetrové lano z žen zdolala nejrychleji loňská vítězka Michaela Veličková z aplikované tělesné výchovy, a to s časem 11,29 sekundy.

V mužské kategorii se o stupně vítězů na čtyřech i osmi metrech podělili Jonáš Vilikovský a Michal Sláma, kteří již mají doma několik medailí z předchozích ročníků, a student prvního ročníku tělesné výchovy a angličtiny se zaměřením na vzdělávání Ondřej Pospíšil. „Překvapilo mě, že jsem na ‚osmičce‘ vyhrál, není to úplně moje silná stránka. Navíc jsem se si dnes poprvé od přeboru v roce 2017 sáhl znovu na lano. Ale jsem rád,“ uvedl Michal Sláma, který do výšky osm metrů vyšplhal v čase 8,68 sekundy. Na čtyřech metrech mu čas 3,86 sekundy stačil na třetí místo.

Kromě medailí, diplomů a věcných cen pro vítěze se předávaly také Ceny děkana pro nejlepší účastníky z prvních ročníků. Právě jich totiž byla mezi účastníky většina, neboť účast na přeboru je jedním ze zápočtových požadavků. Naopak bez nároku na zápočet se zapojila do závodu na osmimetrovém laně i dvě děvčata z oddílu gymnastiky SK UP. A zazávodil si i jeden z aktuálních zahraničních studentů na fakultě tělesné kultury, který podotkl, že něco takového v Turecku nemají.

„S průběhem letošního ročníku přeboru jsem velice spokojená. Byla tu výborná sportovní atmosféra, závodníci si navzájem fandili, přišlo mi to takové bouřlivější a celkově lepší než v předchozích letech. Také nás těší, že se vrací ti, co tu už v minulosti uspěli,“ řekla Martina Poláková z katedry sportu, která Přebor Univerzity Palackého ve šplhu na laně pořádá ve spolupráci s oddílem gymnastiky SK UP od roku 2004.

lano 4 m – ženy

1. Veronika Strýčková, FTK – 4,30 s