Studentka biofyziky Jaroslava Šeflová získala Cenu Sanofi

Laureátka Ceny Sanofi Jaroslava Šeflová.
Foto: archiv JŠ
sobota 17. červen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Prestižní vědecká Cena Sanofi za farmacii, kterou uděluje mladým talentům Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci se stejnojmennou firmou, letos doputovala na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého. Získala ji studentka biofyziky Jaroslava Šeflová, ocenění převzala v pátek od nositele Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehna. Kromě finanční odměny získala také měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.

Olomoucká doktorandka uspěla v silné konkurenci. Odbornou porotu zaujalo její studium membránových pump. „Tato pumpa je přítomná ve všech živočišných buňkách, kde pumpuje tři sodné ionty ven z buňky a dva draselné ionty v opačném směru. Nesprávná funkce této pumpy má rozsáhlé důsledky pro buňku a projevuje se různými patologickými stavy a nemocemi,“ přiblížila výzkum mladá vědkyně.

Ve své práci se zaměřila na výzkum látek, které by mohly nahradit toxické kardiotonické steroidy, jež se používají při léčbě selhání srdce nebo srdeční arytmie. „Zároveň pracuji na výzkumu nežádoucích látek cisplatiny, která je v současné době nejpoužívanějším cytostatikem, ale bohužel způsobuje až u čtvrtiny pacientů akutní selhání ledvin,“ doplňuje Šeflová, jejíž výzkumy už dvakrát podpořil i Nadační fond Univerzity Palackého.

Cena Sanofi ji překvapila. "Ostatní soutěžící představili opravdu skvělé projekty, za kterými stály roky práce. Po jejich vystoupeních jsem byla přesvědčená, že v takové konkurenci nemám šanci na úspěch,“ uvádí. Za nejnáročnější část klání považuje právě prezentaci projektu. „V této oblasti cítím jisté nedostatky. Nicméně zapojení se do této soutěže pro mne bylo velkou výzvou a přineslo mi mnoho zkušeností,“ hodnotí studentka.

Soutěž pro mladé vědce se pod záštitou Sanofi koná už devátým rokem. Spolu s olomouckou studentkou byli letos oceněni i Lukáš Lochman a Miloslav Macháček z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Zástupkyně Univerzity Palackého uspěly v soutěži i v předchozích letech. Loni obsadila doktorandka z Ústavu farmakologie lékařské fakulty Kristýna Krasulová s prací změřenou na interakce léčiv třetí místo. V roce 2015 v soutěži zvítězila studentka doktorského studia Eva Řezníčková z Laboratoře růstových regulátorů. Zabývala se protinádorovými účinky nových látek, které patří do skupiny inhibitorů cyklin - dependentních kináz, což jsou enzymy regulující buněčný cyklus.

Zpět