Studentka filozofické fakulty Dominika Čiklová je šampionkou v boxu

Dominika Čiklová.
Foto: Gabriela Knýblová
sobota 20. duben 2019, 8:00 – Text: Milada Hronová

 

„Bez nějakého pozlátka přijdu a ukážu, co umím,“ říká drobná brunetka v univerzitní kavárně. Ta věta by zněla banálně, kdyby dívka, která ji řekla, byla pouhou studentkou archeologie. Jenže ona je víc. Dominika Čiklová, studentka FF UP, je totiž úřadující mistryní ČR v boxu mezi ženami ve váze do 60 kg.

„Moc se těším na svou kariéru archeologa! Chtěla bych se věnovat starší době kamenné,“ říká. Než se však dostane k obhajobě své bakalářské práce, jejímž tématem má být štípaná industrie z lokality Pavlov I, musí splnit všechny studijní povinnosti. Přestože jich rozhodně není málo, bez boxu si život představovat nechce. Podle ní je to elegantní a distingovaný sport.

„V ringu jsem sama za sebe, a to mi vyhovuje. Box je sice kontaktní, ale zároveň velmi čistý sport. Svým způsobem je to jako hrát rychlé šachy. Musíš vychytat taktiku soupeřky. K tomu, abys vyhrála, potřebuješ být pořád o několik kroků před ní.“ Každý trénink je pro sympatickou Dominiku uvolnění a zároveň i chvílí, při které uplatní svou výbušnost, sílu i ladnost pohybu. Věnuje mu hodně času a říká, že pro to, aby si titul šampionky udržela, by mu měla dávat ještě víc.

„Na Dukle momentálně trénuji třikrát v týdnu a brzy budu čtyřikrát. To samozřejmě nestačí, je potřeba posilovat, běhat i mimo uvedené tréninky. Podle potřeby jezdím také na individuální víkendové a týdenní soustředění,“ vypráví. Je nadšená z toho, že ji vedou zkušení trenéři Standa Tót, Karel Ťulpa, Karel Outlý, Tonda Hauer a Jan Chytil, reprezentanti generace Dukly z doby, kdy byla olomouckým vrcholovým střediskem sportu. „Předávají mi to nejlepší, co se za léta tréninků naučili,“ věří sympatická mistryně republiky.

S boxem přitom začala až v jednadvaceti letech. Předtím se čtyři roky věnovala kickboxu. „Přivedl mě k tomu táta, který dělal karate. To už bylo v době, kdy i mámě bylo jasné, že mažoretkou nebo tanečnicí nebudu.“ Odjakživa je pro ni typická dravost a dynamika. „Boxuju neustále. I když jdu jen pěšky, boxuju v hlavě. Box mě naplňuje štěstím. Nemusím spoléhat na dalších deset lidí, nemusím se kvůli tomu líčit nebo se falešně usmívat. Jen přijdu a ukážu, co umím.“

Dominika Čiklová (* 1993)    

Studentka archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého získala pro Olomouc historicky první titul v boxu mužů a žen. V říjnu 2018 získala v Děčíně zlato v kategorii ženy ve váze do 60 kg. Boxuje za Duklu Olomouc. Na konci ledna se na srazu reprezentace žen ČR stala členkou sestavy na mezinárodní turnaj 63th „Bocskai Istvan Memorial“ International Boxing Tournament 2019. Sportovní vzor: Chantelle Cameron. Motto: „Dokud to jde, snažím se urvat co nejvíc. V boxu, archeologii i v životě.“

Zpět