Studentka Logopedie uspěla se svými znalostmi ruštiny na olympiádě Gramotej

Repro: Žurnál UP
Úterý 17. prosinec 2019, 8:00 – Text: Milada Hronová

Druhé místo na mezinárodní olympiádě z ruského jazyka Gramotej, získala Veronika Motlová, studentka třetího ročníku Logopedie na pedagogické fakultě. Možnost zúčastnit se této olympiády má každý, kdo ovládá ruštinu, neboť ji Čuvašská státní univerzita I. N. Uljanova pořádá prostřednictvím internetu.

„Jsem nadšená z tohoto umístění. Ruština mě moc baví. Učila jsem se ji čtyři roky na gymnáziu. Po maturitě jsem měla pocit, že by bylo škoda, abych to, co umím, zapomněla, proto jsem si v prvním ročníku oboru Logopedie vybrala jako béčkový předmět místo angličtiny, s níž se setkávám denně, právě ruštinu. Ve druhém ročníku jsem s ní pak pokračovala v předmětu Ruský jazyk pro nefilology.  Jsem ráda, že si tak můžu ruštinu udržovat,“ řekla Veronika Motlová.

O olympiádě v internetové podobě se dozvěděla od Lenky Alievy, odborné asistentky katedry jazyků Technické univerzity v Košicích, která výuku ruštiny na PdF navštívila. „Představila nám tehdy možnosti studia na jejich univerzitě a způsob výuky ruštiny. Přitom se zmínila o olympiádě Gramotej, což v češtině znamená Vzdělanec. Tehdy mi vnukla nápad olympiády se zúčastnit. Měla jsem pocit, že by to byl dobrý způsob, jak se v ruském jazyce víc procvičit a zjistit, co vlastně umím,“ dodala.

Během následujícího období už studentka olomoucké Logopedie vyplnila přihlášku, která zahrnovala i jednodušší test. Poté obdržela na svůj e- mail zadání olympiády, které měla zhruba do týdne vyplnit a oskenované poslat zpět Čuvašské univerzitě.

„I když jsem si nebyla moc jistá, jakou úroveň ruštiny vlastně disponuju, vybrala jsem si test úrovně B1. Byl v něm například dlouhý text o čuvašských umělcích i gramatická cvičení. Nejtěžší pro mě však byl úkol zaměřený na frazémy,“ vysvětlila.

Mezinárodní olympiádu z ruského jazyka Gramotej pořádá každoročně katedra ruštiny jako cizího jazyka Fakulty ruské a čuvašské filologie a žurnalistiky na Čuvašské státní univerzitě I. N. Uljanova. Tato univerzita se nachází v Čeboksarech, městě, které je v evropské části Ruské federace.