Studentská odborná soutěž uměnovědných kateder má své vítěze

Fotogalerie: Vojtěch Duda
Pátek 8. březen 2024, 12:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Jan Malý zkoumající Kapli Božího Těla olomouckého Konviktu, Pavlína Šťastná zabývající se intermedialitou v díle Milana Kundery a trojice Valentýna Pišťáková, Laura Lišková a Johan Čapek věnující se aktuálnímu fenoménu trash audia zvítězili ve Studentské odborné soutěži uměnovědných kateder o Cenu děkana Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Soutěž, jejímž cílem je nabídnout talentovaným studujícím možnost prezentovat vlastní badatelské téma a vyzkoušet si na vlastní kůži, byť v cíleně neformální atmosféře, formát odborné konference, se uskutečnila v Divadelním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého. Porota, složená ze tří pedagogů a tři doktorandek, vybrala trojici nejúspěšnějších účastníků z celkem deseti tematicky i metodologicky rozmanitých příspěvků, které vycházejí z rozpracovaných i odevzdaných bakalářských a magisterských prací.

„Vzhledem k oborově rozmanitému publiku je žádoucí srozumitelný a pokud možno poutavý přednes. Oproti loňskému ročníku byl zřejmý formální posun. Všechny prezentace byly pečlivě připravené, řečníci vesměs vzorně dodrželi stanovený čas patnáct minut, po kterém vždy následovala pětiminutová diskuze s dotazy z publika,“ shrnul Martin Krummholz z katedry dějin umění.

Akci společně uspořádaly katedra dějin umění, katedra divadelních a filmových studií a katedra muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Ve Studentské odborné soutěži uměnovědných kateder zvítězili:

Jan Malý, katedra dějin umění FF UP, Univerzitní Kaple Božího Těla: Okolnosti vzniku stavby.

Pavlína Šťastná, katedra muzikologie FF UP, Intermediální vztah hudby a literatury v díle Milana Kundery.

Valentýna Pišťáková, Laura Lišková a Johan Čapek, katedra divadelních a filmových studií FF UP, Trash Audio: kontroverzní vlna českého podcastingu.