Studie prokázala aktivitu některých rostlinných silic vůči novému koronaviru

Jedna ze studovaných rostlin, Mentha pulegium, na poli olomouckého Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Foto: Sanja Ćavar Zeljković
Čtvrtek 26. květen 2022, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Pozoruhodnou antivirovou aktivitu vůči SARS-CoV-2 vykazují silice některých rostlinných druhů čeledi Lamiaceae (hluchavkovitých). Vyplývá to ze studie, kterou v časopise Frontiers in Pharmacology publikovali autoři z CATRIN Univerzity Palackého. Poznatky by mohly být v budoucnu využity v boji s tímto typem koronaviru.

„Naše studie představuje vůbec první zprávu o in vitro analýzách aktivity 19 různých esenciálních olejů a jejich monoterpenových složek z rostlinných druhů čeledi Lamiaceae proti SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii. Analýzy ukázaly, že silice z různých druhů rodu Mentha a jejich monoterpenové složky, karvon, karvakrol, pulegon, mentofuran a 1,8-cineol, vykazují významnou antivirovou aktivitu vůči SARS-CoV-2,“ uvedla první autorka článku Sanja Ćavar Zeljković z CATRIN-CRH, která působí také v olomouckém pracovišti Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Fytochemii léčivých a aromatických rostlin se vědkyně věnuje dlouhodobě. Odborníci na rostlinný výzkum ale tentokrát spojili své síly s kolegy z CATRIN-ÚMTM. Právě od nich vzešel nápad vyzkoušet rostlinné extrakty, konkrétně pelyňku (Artemisia annua), v souvislosti s novým typem koronaviru. Nakonec vědci počet sledovaných rostlin rozšířili, a to i díky možnosti využít genovou banku olomouckého Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Vrátili se i k rostlinným druhům, které sledovali nedávno – většinou se jednalo o rostliny rodu Mentha (máta). Výzkumníci nakonec získali hydrodestilací sušeného rostlinného materiálu 19 silic a stanovili jejich monoterpenické profily. Monoterpeny jsou využívány v potravinářství, kosmetice a farmacii zejména pro své aroma, díky protinádorovým a antibakteriálním účinkům se však řadí i mezi bioaktivní sloučeniny.

„Získané výsledky poskytují velmi důležité informace o antivirové aktivitě vybraných silic a jejich složek, které by mohly být využity v opatřeních proti SARS-CoV-2. Tyto silice se používají ve farmaceutickém průmyslu jako lokální antivirotika a jejich využití by se mohlo rozšířit i v terapii covidu-19,“ vysvětlila Ćavar Zeljković.

Dokončení všech experimentů trvalo asi šest měsíců. Ve spolupráci ohledně této problematiky budou výzkumníci obou součástí CATRIN spolupracovat i nadále. „Kolegové z CATRIN-ÚMTM testovali u silic také jejich protinádorové účinky. Navíc plánujeme použít různé extrakty z konopí a zkoumat jejich biologickou aktivitu vůči dalším onemocněním. Do tohoto výzkumu zapojíme i naše studenty,“ uzavřela vědkyně.

Pandemii covidu-19 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2020. Od té doby se vědecká komunita i zdravotnické organizace zaměřují na vývoj účinných profylaktických a terapeutických opatření. Do strategií vývoje nových kandidátů na antivirové léky proti viru SARS-CoV-2 byly zahrnuty jak nové syntetické sloučeniny, tak přírodní produkty.